Агелер очекува новата Влада да продолжи напред по евроатлантскиот пат

Агелер очекува новата Влада да продолжи напред по евроатлантскиот пат

Американската амбасадорка во Скопје Анџела Агелер денеска го честиташе изборот на новата Влада. Таа на нејзиниот профил на социјалната платформа „Х“ порано позната како Твитер напиша дека со нетрпение го очекува придвижувањето на земјата напред на нејзиниот евроатлантски пат.

„Честитки за формирањето на новата влада. Додека премиерот и неговиот кабинет ја преземаат функцијата, со нетрпение очекуваме да го продолжиме нашето партнерство во зајакнувањето на владеењето на правото, подобрувањето на економијата, енергетиката и развојот на инфраструктурата, социјалните структури и придвижувањето на земјата напред на нејзиниот евроатлантски пат“, напиша Агелер.

Прочитајте повеќе

Платата на премиерот е 140.450 денари, а на министрите по 115.540 денари

Платата на премиерот е 140.450 денари, а на министрите по 115.540 денари

Владата јавно ги објави платите на претседателот на Владата, како и на министрите. Според објавените податоци, највисока …