Актуелно

Обраќање на премиерот Ковачевски: Успеавме, просечната плата надмина 30.000 денари

ковачевски

Премиерот Ковачевски преку видео обраќање се заблагодари на сите владини претставници во овој и минатиот мандат за трудот кој го вложиле во реализација на едно од најважните ветувања на Владата, просечна плата од над 30.000 денари. Обраќањето на Ковачевски го пренесуваме во неговата интегрална форма: „Почитувани граѓани, Владата предводена од …

Прочитајте повеќе »

Другари, со другари партија не се прави!

Пишува: Зоран Милошески Македонија е мала држава. Настрана од Скопје, во градовите и селата ширум внатрешноста останавме толку малку на број што, безмалку, секој секому е или комшија или роднина. Не дека некогаш не сме можеле да се доброиме, ама… подруго било. Политизираните и корумпирани институции, неконзистентните државни политики и …

Прочитајте повеќе »

Петков: За кревањето на ветото од Бугарија ќе треба согласност во владината коалиција и парламентот

Бугарскиот премиер Кирил Петков како лажно го нарече обвинувањето на бугарската опозиција дека самиот преземал ангажман за да се крене блокадата од Бугарија за почетокот на преговорите на Северна Македонија со ЕУ, пренесува Бугарското национално радио. Во однос на очекувањето на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, за потребата од кревање на …

Прочитајте повеќе »

Изречена пресудата за случајот „ТНТ“: 9 години затвор за експремиерот Груевски, 3 за Јанакиески

9 години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски, 3 за екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, 4 за бившиот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски и 4 за тогашната градежна инспекторка Елизабета Најдовска. Тоа се казните за случајот „ТНТ“ изречени заради рушењето на објектот „Космос“ во 2011 година, кој …

Прочитајте повеќе »

Александар Ѓорѓиоски: 7 месеци лаги на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Јовчески

Прес конференција на Александар Ѓорѓиоски, член на Советот на општина Прилеп од редовите на СДСМ и Коалицијата Почитувани сограѓани, Ова е една од двете локации на кои требаше да никнат монтажните катни гаражи кои градоначалникот Борче Јовчески им ги вети на прилепчани. Меѓутоа, ни после 7 месеци од практикувањето на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со 49,7 милиони евра од ТАВ програмата реализираме инфраструктурни проекти за реалните потреби на граѓаните

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со првиот вицепремиер Артан Груби ја посетија Општина Сарај, по повод реконструкцијата на патот Буковиќ-Раовиќ, кој претставува еден од вкупно 94-те инфраструктурни проекти од ТАВ програмата во износ од 49,7 милиони евра. Патот Буковиќ-Раовиќ е во завршна фаза на реализација, долг е шест километри и ги …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Вакво неработење и неспособна локална власт прилепчани не паметат

Прес конференција на Александар Китаноски, советник на СДСМ во Советот на општина Прилеп Почитувани граѓани, Се наоѓаме на улицата „Леце Котески“, каде според изјавите на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, во тек биле градежни работи за нејзина реконструкција. Како што самите можете да видите, не само што на оваа улица …

Прочитајте повеќе »

Љупчо Николоски: Ако сакаме нашите граѓани да бидат спокојни, мора да покажеме дека сме обединети околу најважните и стратешки приоритети во земјоделието

Отворено писмо од министерот Љупчо Николовски до Христијан Мицкоски и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Почитуван г-дин Мицкоски, Почитувани пратеници на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Ви се обраќам како министер кому примарна задача во овој период на економска и енергетска криза, а на подолг рок и потенцијална криза за храна е …

Прочитајте повеќе »