Актуелно

Од следната академска година Скопје добива Студентски културен центар

Студентите на најголемиот универзитет во земјава, Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, ќе добијат свој простор каде ќе можат да се дружат, работат, учат и забавуваат. Со стартот на следната академска година, Универзитетското студентско собрание (УСС) на УКИМ го најавува и отворањето на Студентскиот културен центар (СКЦ), кој ќе …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Владата продолжува со силна поддршка за лицата со аутизам и нетипичен развој

Премиерот Димитар Ковачевски во чест на Меѓународниот ден на свесноста за аутизмот, 2 април, денеска во Владата на Република Северна Македонија се сретна со децата со аутизам и нетипичен развој од здружението „Во мојот свет” и со нивните родители. Со овој гест Премиерот порача дека Владата и институциите и натаму …

Прочитајте повеќе »

ЕК: Методологијата и спроведувањето на пописот согласно сите стандарди

Европската комисија соопшти дека не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, чии резултати беа презентирани во средата. „Не ги коментираме тие наводи. Како што е кажано во Извештајот за Северна Македонија од 2021, Законот и Методологијата, врз кои се базирани подготвувањето, организацијата и спроведувањето …

Прочитајте повеќе »

Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвојот на Црвениот Крст (МКЦК) кој носи хуманитарна и медицинска помош во Мариупол е блокиран во Запорожје бидејќи сè уште не се добиени потребните безбедносни гаранции за тимот, пренесе Би-Би-Си. Тимот на Црвениот крст, исто така, се надеваше дека ќе го надгледува извлекувањето на стотици цивили од Мариупол во автобусите обезбедени …

Прочитајте повеќе »

Влада: Од денес стартува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

Од денес, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст на минималната плата од март годинава. Владата на Република Северна Македонија во дијалог со бизнис заедницата, синдикатите и сите засегнати страни во изминатиот период постигна …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски на конференцијата „Дигитализација“: Неопходно е дигитално описменување и создавање на информирани и дигитално одговорни граѓани

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на конференцијата на тема „Дигитализација“, што во организација на амбасадата на Француската Република и Францускиот институт во Скопје, денеска се одржа во Националната Установа Центар за Култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Претседателот Пендаровски ја нагласи важноста на дигитализацијата како предуслов за економски развој, за транспарентни, …

Прочитајте повеќе »

Алити: Во јавниот сектор работат 132.088 лица

Министерот за информатичко општество и администрација Адмирим Алити денеска го презентираше годишниот извештај за вработените во јавниот сектор за 2021 година. Како што посочи, заклучно со 31 декември 2021 година, бројот на вработени во јавниот сектор изнесува 132.088  лица, кои својот работен ангажман го реализираат во 1.346 институции. Од вкупниот …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: Единицата за следење на капиталните инфраструктурни проекти ќе осигурува истите навремено ќе бидат планирани, буџетирани, проектирани и изведени

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Геловеј се обратија на конференцијата: „Одржливата инфраструктура го поттикнува развојот и ја поддржува …

Прочитајте повеќе »