Актуелно

Ковачевски разговараше со Блинкен: За САД итното отворање на преговорите за Северна Македонија со ЕУ е врвен приоритет

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски вечерва оствари телефонски разговор со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен. Премиерот Ковачевски ја изрази благодарноста на народот и на Владата за поддршката на САД од независноста до денеска, која што е проследена и со одлични билатерални односи. Ковачевски за стратешкото партнерство со …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Непотизмот на вечните кадри на ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на Филип Попоски, портпарол на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Наместо реализација на ветените проекти и работење во интерес на граѓаните на општина Прилеп, функционерите на ВМРО-ДПМНЕ се занимаваат со практикување непотизам од највисоки размери и вработување блиски роднини и пријатели. На праксата која ја воведе градоначалникот Борче …

Прочитајте повеќе »

Попис 2021 – Македонија загуби 10 проценти од населението

Државниот завод за статистика (ДЗС) денеска ги објави податоците од спроведениот попис во 2021 година. Директорот на институцијата Апостол Симовски соопшти дека вкупното резидентно население во земјава изнесува 1.836.713 лица, а нерезидентното население 260.606 лица. По две децении, откако последен пат беше одржан попис во 2002 година, официјално податоците покажуваат …

Прочитајте повеќе »

Во прилепско приведени петмина дрвокрадци, одземени бесправно исечени дрва

На 29-ти март, полициски службеници од СВР Битола, Надворешна канцеларија за криминалистички работи Прилеп и Полициска станица Прилеп, извршија засилени контроли на повеќе локации во Прилеп за откривање на случаи на бесправно сечење огревни дрва. Притоа, во повеќе возила биле пронајдени и одземени околу 11 метри кубни огревни дрва, кои …

Прочитајте повеќе »

Владата и СОНК договорија континуиран дијалог до постигнување заеднички договор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, заменик-претседателот во Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за образование и наука Јетон Шакири и министерот за финансии Фатмир Бесими, се сретнаа со Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК), предводена од …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски во посета на општина Валандово во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети општина Валандово во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“. За време на посетата, претседателот Пендаровски во село Удово разговараше со локални земјоделци и сточари, кои му ги пренесоа предизвиците од нивната работа, размислувањата за можностите за унапредување на производството и обезбедувањето на …

Прочитајте повеќе »

Благодарност од Општина Тернопил –Украина до граѓаните на Делчево

Градоначалникот на Општина Тернопил од Украина, Сергиј Надал, испрати писмо-благодарница до Општина Делчево, градоначалникот Трајковски и граѓаните на Делчево за хуманитарната помош која беше организирана во Делчево со цел да се помогне на лицата зафатени со воени дејства во Украина. Во писмото испратено до градоначалникот Трајковски, меѓу другото се потенцира …

Прочитајте повеќе »

Македонската фудбалска селекција на клучен меч за пласман на СП

Македонските репрезентативци во фудбал денеска во Порто ќе играат против селекцијата на Португалија во финалниот бараж за пласман на Светското првенство, откако пред три дена во полуфиналето го совладаа европскиот првак Италија. Премиерот Димитар Ковачевски деновиве вети награда од 500.000 евра, доколку фудбалската селекција се пласира на Светското првенство во …

Прочитајте повеќе »