Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Средба на градоначалникот Илија Јованоски со амбасадорот на САД во нашата држава, Кејт Мари Брнз

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска оствари неформална средба со амбасадорот на САД во Република Северна Македонија, Кејт Мари Брнз. На средбата во кабинетот на градоначалникот Јованоски, беше разговарано за тековните активности на Општина Прилеп и реализацијата на планираните проекти, како и за мерките кои Општината и здравствените институции …

Прочитајте повеќе »

Владата и родителите го бираат моделот по кој ќе се одвива наставата во новата учебна година

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заменичката-министерка задолжена за координација со економските ресори Мила Царовска, министерот за образование и наука Арбер Адеми, министерот за здравство д-р Венко Филипче и заменичката министерка за образование и наука Елизабета Наумовска, во одделни средби денеска ги примија претставниците на родителите кои …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Развојот на ситуацијата со Ковид-19 зависи од личната одговорност на секој поединец, затоа да ги почитуваме мерките

„Последните десетина дена забележителен е порастот на бројот на новозаразени во нашата општина, што е загрижувачки. За разлика од јули кога вкупно беа регистрирани 70 случаи на инфицирани со коронавирус, овој месец, заклучно со денеска, бројот на позитивни случаи изнесува 92. Денеска имаме 13 нови случаи, и за жал, една …

Прочитајте повеќе »

Еленче Ташкоска избрана за нов претседател на Советот на општина Прилеп

Советот на општина Прилеп денеска ја одржа својата 46 седница, на која беа разгледани 49 прашања од интерес на граѓаните. На местото на досегашните советници, Миле Талевски и Петар Ристески, кои се избрани за нови членови на Собранието на Република Северна Македонија, Советот ги верификуваше мандатите на двајцата нови членови: …

Прочитајте повеќе »

Морате: уште повеќе и уште подобро!

Пишува: Зоран Милошески Конечно, осум месеци после формирањето на техничката Влада според „пржинскиот“ модел, заврши сагата околу исходот на предвремените парламентарни избори. Го имаме парламентарното мнозинство, ги знаеме имињата на премиерот и министрите, останува Собранието и формално да и’ даде зелено светло на новата Влада. Она што е за пофалба, …

Прочитајте повеќе »

„Напред, без да се заборави” – нов мурал во центарот на Прилеп

Со изработка на мурал на фасадата на некогашниот хотел „Скопје”, наспроти Меморијален музеј „11 Октомври 1941“ во центарот на Прилеп, продолжи програмата на јубилејното, 15-то издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата Факултет за работи што не се учат(ФР~У). Автор на муралот е Ристо Аврамовски, во …

Прочитајте повеќе »

Следниот викенд ќе се одржи деветтиот Prilep Jazz Wekend

Во организација на здружението за субкултура  ПП ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, на 27,28 и 29 август 2020г. на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе биде одржано деветтото издание на Prilep Jazz Weekend фестивалот. Поаѓајќи од мисијата на фестивалот: поддршка на домашната џез продукција  и создавање на нова џез публика, …

Прочитајте повеќе »

Владата и средношколците заедно ќе го изберат моделот според кој ќе се организира и спроведува наставата

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменичка на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за образование, Арбер Адеми, министерот за здравство, Венко Филипче, заменик-министерката за образование, Елизабета Наумоска, примија делегација на Сојузот на средношколци предводена од претседателот на сојузот Бленди Ходаи. На средбата …

Прочитајте повеќе »