Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Коронавирус: новите симптоми и четирите фази на заболување

Новиот коронавирус е како камелеон: научниците откриваат сè повеќе детали, се повеќе нови симптоми на опасна болест. Еве што е познато досега и кои се четирите фази на Ковид-19 Коронавирусот е вистински камелеон, тврдат швајцарските експерти во текст објавен во научното списание Swiss Medical Weekly, пренесен од Зидојче Цајтунг и Шпигел. Особено …

Прочитајте повеќе »

Јованоски: Влегуваме во втората фаза на пандемијата, за спроведување на мерките ќе побарам вклучување и на Армијата

„После вчерашните 8, во општина Прилеп се регистрирани 14 нови случаи на лица инфицирани со КОВИД-19, со што вкупната бројка се искачи на 72. Вчера, за жал, го имавме и првиот смртен случај во нашиот град. Оваа прилика ја користам да му изразам сочуство на семејството на починатиот, а на …

Прочитајте повеќе »

Осум нови случаи на коронавирус во Прилеп, едно лице почина

Денешна состојба со коронавирусот во општина Прилеп: Регистрирани се 8 нови случаи на инфицирани со коронавирус. Еден од пациентите кои се наоѓаат на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје, утринава почина. На Инфективното одделение во Општата болница „Борка Талески“ во моментов се наоѓаат 7 лица, од кои 5 …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Четири новозаболени лица од коронавирусот, исплатени средствата за штетите од невремето во 2018 и 2019 година

Денеска во општина Прилеп се регистрирани 4 нови случаи на лица инфицирани со коронавирусот, со што вкупниот број се искачи на 50. Во самоизолација се наоѓаат 159 лица, а изминатата ноќ едно лице не го почитувало полицискиот час и против него е поднесена соодветна пријава. Земјоделците од општина Прилеп кои …

Прочитајте повеќе »

Владата објави сметка за донации за помош и поддршка за справување со кризата предизвикана од коронавирусот

Владата на Република Северна Македонија објави сметка за донации за помош и поддршка за справување со економско-здравствената криза предизвикана од коронавирусот КОВИД–19. Целта на донацијата, во вид на парични средства кои ќе се користат за помош, е поддршка за активностите за спроведување на мерките за справување со кризата од коронавирусот …

Прочитајте повеќе »

Влада: Не е точно дека е изгласана Уредба за помош на МПЦ и ИВЗ

Владата на Република Северна Македонија категорично демантира дека е донесена Уредба со која финансиски ќе се помагаат МПЦ и ИВЗ, како што објавија некои медиуми, која како дезинформација се шири и на социјалните мрежи. Вистината е дека Владата на својата 38-ма седница донесе одлука за одобрување наменски средства на Универзитетот …

Прочитајте повеќе »

Осум нови случаи на коронавирус во Прилеп, во сабота и недела земјоделците ќе можат да ги завршат полските работи

Вкупниот број на заболени од КОВИД-19 во општина Прилеп се искачи на 46, откако денеска беа потврдени 8 нови случаи. Во Инфективното одделение во прилепската болница се наоѓаат 9 лица, од кои 5 се позитивни на коронавирус, а за 4 се чекаат резултати од земениот брис. Тоа на денешната прес …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп успешно ја спроведе акцијата за дезинфекција на улиците во градот

Во организација на Општина Прилеп, во изминатите два дена беше организирана масовна акција за дезинфекција на улиците во сите населби од градот. Истовремено, дезинфицирани беа и повеќе објекти на државни институции, влезови во згради, парковски и сите други јавни површини. Акцијата беше спроведена со помош на јавните комунални претпријатија од …

Прочитајте повеќе »