Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Рехабилитацијата на делницата Фариш – Дреново се одвива со одлична динамика

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов и градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски, денеска извршија увид во градежните активности на патот Градско-Прилеп, односно делницата од Фариш до Дреново. Министерот Сугарески рече дека предвидените активности се одвиваат со одлична динамика и дека гребењето …

Прочитајте повеќе »

Цвеќе за штитеничките од домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“ во пресрет на 8.Март

Во пресрет на Меѓународниот ден на жената 8.Март, советници и претставници од локалната самоуправа ги посетија штитеничките од домот за стари лица „Киро Крстески-Платник“, при што заедно со директорот на оваа институција, Мики Крстев, им подарија цвеќе и пригодни подароци. Честитајќи им го празникот на штитеничките и вработените жени од …

Прочитајте повеќе »

Се интензивираат градежните работи на патот Градско-Прилеп

Јавното претпријатие за државни патишта ги интензивираше работите на постојниот пат Градско – Прилеп, на потегот од Дреново до Фариш. Станува збор за комплетна рехабилитација на патот во должина од 10 километри, за што од буџетот на јавното претпријатие се издвоени 1,5 милиони евра. Истовремено, прв пат после 40 години, …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп го објави јавниот повик за субвенционирање на инвертори и велосипеди

Општина Прилеп објави јавен повик за субвенционирање, односно надоместување на дел од трошоците на граѓаните за купување клима уреди, инвертори и велосипеди за 2020 година. Тоа на денешната прес конференција го обзнани градоначалникот Илија Јованоски, кој нагласи дека почнувајќи од утре, вторник 3 март, па се’ до 3 април 2020 …

Прочитајте повеќе »

Одбележана годишнината од загинувањето на народните херои Борка Талески и Лазо Филипоски – Лавски

Со полагање цвеќе на спомен обележјата на народните херои Борка Талески и Лазо Филипоски-Лавски, денеска беше одбележана 78 годишнината од нивното загинување. Освен пред бистите на Борка Талески во институциите кои го носат неговото име, Градската библиотека и Општата болница, претставници на Општина Прилеп, општинскиот Совет и општинската организација на …

Прочитајте повеќе »

Заврши откупот на тутун, откупени над 26 милиони килограми со историски највисока просечна цена од 220 денари

Во откупниот пункт на Тутунскиот Комбинат во Прилеп, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски го означи официјалното завршување на откупот на тутун од минатогодишната реколта. „Откупени се 26.296.424 килограми тутун, со историски највисока просечна откупна цена од 220 денари. За откупената количина се исплатени 94 милиони евра од …

Прочитајте повеќе »

Телеграма со сочувство од градоначалникот Јованоски до семејството на Ѓорѓи Желчески

По повод смртта на Ѓорѓи Желчески, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, до семејството на починатиот испрати телеграма со сочувство, со следната содржина: „Со длабоко жалење ја примивме веста за смртта на доајенот на македонската народна и новокомпонирана песна, на нашиот прилепчанец, Ѓорѓи Желчески. Заедно со својата животна сопатничка, Кевсер …

Прочитајте повеќе »

Илија Јованоски: Се откажува карневалот „Прочка 2020“ во Прилеп, здравјето на граѓаните е на прво место

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски на денешната прес конференција ја информираше јавноста дека почитувајќи ги препораките од Министерството за здравство и Владата на Република Северна Македонија, донесени врз база на член 58, став 1, алинеја 4 од Законот за заштита на населението од заразни болести, Општина Прилеп ги откажува …

Прочитајте повеќе »