Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Одбележана 76 годишнината од загинувањето на народниот херој Кузман Јосифоски- Питу

Средното економско училиште од Прилеп, денеска ја одбележа 76 годишнината од смртта на нивниот патрон – народниот херој Кузман Јосифоски – Питу, прилепчанецот кој ги носи најголемите заслуги за организирањето на НОБ и антифашистичкото движење во нашата држава. По тој повод, градоначалникот Илија Јованоски и делегации од општинскиот Совет, Сојузот …

Прочитајте повеќе »

Општина Прилеп спремна за почеток на 19.Меѓународен карневал „Прочка 2020“

„На три дена пред почетокот на манифестацијата, можеме да кажеме дека Општина Прилеп е спремна да ги пречека учесниците и успешно да го организира Меѓународниот карневал ‘Прочка 2020’“, потенцираше на денешната средба со новинарите градоначалникот на Општина Прилеп, Илија Јованоски. „Ќе имаме гости и од Европската федерација на карневалски градови, …

Прочитајте повеќе »

Почина Ѓорѓи Желчески

Денеска во Белград, во 82 година од животот, почина Ѓорѓи Желчески, едната половина од дуетот Селимова-Желчески. Ѓорѓи Желчески е роден во Прилеп, во 1938 година, а музичката кариера ја започна како солист во Радио Скопје. Во 2018 година, дуетот Кевсер Селимова – Ѓорѓи Желчески ја доби највисоката општинска награда која …

Прочитајте повеќе »

Во чест на седумдеценискиот јубилеј, градоначалникот Јованоски на средба со актерите од театарот „Војдан Чернодрински“

По повод 70 години од постоењето на театарот „Војдан Чернодрински“, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска оствари средба со прилепскиот ансамбл. На средбата, градоначалникот Јованоски го изрази своето задоволство од досегашната работа и постигнатите успеси на театарот. Истовремено, градоначалникот им се заблагодари на актерите и им оддаде признание за …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Литературно читање во Градската библиотека „Борка Талески“ по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик

Детската Амбасада за Сите Деца во Светот, по повод Меѓународниот ден на мајчиниот јазик 21 февруари, во Градската библиотека „Борка Талески“ во Прилеп, по четврт пат го организираше литературното читање во поезија и проза на мајчин јазик, на слободна тема. Учество зедоа основните училишта од општина Прилеп, општина Долнени и …

Прочитајте повеќе »

Одбележана 102-годишнината од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

По повод  102 години од раѓањето на народниот херој Кире Гаврилоски-Јане, денеска делегации од Општина Прилеп, Совет на општина Прилеп, ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ и семејството на херојот, положија свежо цвеќе пред спомен обележјето на местото на неговото загинување, како и пред спомен бистата во Алејата на народните херои. „Денеска го …

Прочитајте повеќе »

Заев: Можеше да има побрза правда, ако на судиите им давав наредби по телефон

„Очекуваме ефикасно и транспарентно судство, делење на еднаква правда. Очекуваме предметите да не застаруваат, да не се враќаат на почеток и да не се чуваат во фиоки. Законите се јасни. Ние не можеме да судиме или да влијаеме врз судството, но можеме да посочиме и да покажеме со прст каде …

Прочитајте повеќе »

Донација на стручни книги и опрема за практична настава во прилепското СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“

Библиотеката  во СОЕПТУ „Кузман Јосифоски-Питу“-Прилеп се збогати со 29  книги со стручна литература. Книгите се донација од Министерството за образование и наука, а наменети се за  зголемување на квалитетот во наставата и потребите на училиштето. Благодарение на Владата, учениците ќе имаат можност брзо и лесно да стигнат до најсовремената стручна …

Прочитајте повеќе »