Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

МВР ќе добие компјутерски центар во Прилеп

Зоран Милошески Изградба на ИКТ (Информатичко-комуникациска технологија) центар за опоравување од катастрофи и обезбедување на континуитет на работа почна да се гради во Прилеп. Проектот е финансиран од ИПА-фондовите на ЕУ, чии партнери се министерствата за финансии и за внатрешни работи. Краен корисник на Информатичкиот центар е Министерството за внатрешни …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Ексдиректор на основно училиште незаконски вработил секретарка

Поради непочитување на Законот за работни односи од Никола Кузески, поранешниот раководител на ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“, државниот инспектор за труд ѝ врачил отказно решение на Изабела Новоселец, вработена како секретар во оваа образовна установа. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Во прилепското основно училиште „Кире Гаврилоски-Јане“, Државниот инспекторат за труд утврди незаконско …

Прочитајте повеќе »

За свлечиштето, Баиро и “божјите сили“

Пишува: Зоран Милошески Не само за прилепчани, туку и за кавадарчани, велешани, штипјани и за многу граѓани од повеќе градови од Македонија, патувањето до Преспа, Охрид и граничниот премин Ќафасан, подолго време претставува голгота. Не само заради лошите патишта, туку и заради затворените патишта. Независно која е вашата крајна дестинација, …

Прочитајте повеќе »

Што содржи обвинението на ЈО поднесено против осомничените за настаните од 27 април?

Еве што, во кратки црти, содржи обвинителниот акт поднесен против 30 лица, осомничени за настаните од 27 април: Обвинетите се гонат за „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, а двајца за „Помагање“ при вршење на истото кривично дело. За четворица постапката е прекината, бидејќи во моментот се во бегство, …

Прочитајте повеќе »

Крушево прераснува во Мека за параглајдеристите

Ќе се набават две возила за потребите на натпреварите во параглајдерство, за реконструкција на спортската сала и проширување на нејзината намена, за обележување на патеки за пешачење и планински велосипедизам, за поставување патокази, за отворање сувенирница итн. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Развојот на туризмот е еден од врвните приоритети на …

Прочитајте повеќе »

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Кривогаштани, Тони Заткоски

Пишува: Зоран Милошески Министерството за внатрешни работи, односно Надворешната канцеларија за криминалистички работи, до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Кривогаштани, Тони Заткоски, поради постоење основи за сомневање за сторено кривично дело „Злоупотреба на службената должност и овластување“. МВР го сомничи Заткоски, дека во …

Прочитајте повеќе »

Одговорите на прашањата СОНК да ги бара во соодветни институции

Локалната самоуправа нема ингеренции за кадровските решенија во училиштата и во градинките, одговори Општина Прилеп на загриженоста на синдикалецот Јаким Неделков за судбината на вработените во прилепските училишта и градинки, на кои договорите за работа им завршија на 31 декември 2017 година. Зоран Милошески Локалната самоуправа и градоначалникот немаат ингеренции …

Прочитајте повеќе »

Градскиот превоз во Прилеп се „тркала“ на три автобуса!

Од вкупно 12 автобуси, пет се надвор од употреба, три се користат за превоз на ученици и за вработените во „Гентерм“, па за јавниот транспорт остануваат само четири автобуси, од кои најмалку еден е во континуиран дефект, вели новото раководство на јавното претпријатие. Завршната сметка за 2017 гoодина покажала загуба …

Прочитајте повеќе »