Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

„100 раритети на руската државност”, изложба на документи на Руската федерација во Прилеп

Денеска во просториите на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, беше отворена изложбата “100 раритети на руската државност”. Се работи за уникатна збирка на документи, претставени на 36 паноа, кои ги отсликуваат најзначајните периоди на историјата на Русија за период од околу илјада години, односно од 11 до 21 век. Изложбата …

Прочитајте повеќе »

Неславниот крај на „експериментот Мизрахи“

Пишува: Зоран Милошески За помалку од 48 часа, Љупчо Николовски и Оливер Спасовски покажаа „заби“ и цврста решителност да ги задржат работите под своја контрола. Првиот, од позиција на партиски генерален секретар, како ниеден функционер од редовите на СДСМ досега, упати јасна порака до ДУИ: Ако сакате да кокетирате со …

Прочитајте повеќе »

Битола добива затворен пливачки базен

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски заедно со градоначалничката на општина Битола, Наташа Петровска и заменик министерката за образование и наука, Елизабета Наумовска, денеска беа на увид на локацијата на која беше поставен камен темелник за изградба на нов, современ, затворен пливачки базен. Агенцијата за млади и …

Прочитајте повеќе »

Почна пријавувањето на учесниците за Меѓународниот карневал „Прочка 2020“

Од 28 февруари до 1 март годинава, во Прилеп по 19-ти пат ќе се одржи Меѓународниот карневал „Прочка 2020“. Пријавите за учество на карневалот за учесниците од нашата држава ќе бидат отворени до 27.02.2020, а пријавите за интернационалните учесници до 20.02.2020. Дополнителните информации во врска со пријавувањето, можете да ги …

Прочитајте повеќе »

Јубилеј: 70 години постоење на театарот „Војдан Чернодрински“

Со премиерната изведба на претставата „ Лажговци“ во режија на Коле Ангеловски, од понеделник 17 февруари започнува одбележувањето на 70 години од формирањето на театарот „Војдан Чернодрински“. По тој повод, ќе се одржи манифестацијата „Недела на театарот“, со која освен премиерата на „Лажговци“ и проектот „Move the beat with  Actors …

Прочитајте повеќе »

40 Седница на Совет: Општина Прилеп ќе субвенционира дел од трошоците за набавка на инвертори и велосипеди

На денешната 40-та седница, членовите на општинскиот Совет го усвоија правилникот за надоместување на дел од трошоците за купување на клима уреди и велосипеди, за граѓаните од општина Прилеп. Исто така, советниците го усвоија кварталниот извештај за извршување на буџетот на Општина Прилеп за четвртиот квартал од 2019 година и …

Прочитајте повеќе »

Стомнароски: Тутунопроизводителите да не подлегнуваат на шпекулации, ќе биде откупен секој килограм произведен тутун

„Ги охрабрувам тутунопроизводителите кои имаат тутун за предавање, да не ги фаќа паника и да не подлегнуваат на манипулациите дека тутунот нема да биде откупен. Седнавме на маса со откупувачите и постигнавме договор дека тутунот ќе биде откупен до последниот килограм, односно се’ што е договорено. Ако досега, за 50 …

Прочитајте повеќе »

Градоначалникот Јованоски најави помош за семејствата Спиркоски, чиј дом утринава беше опожарен

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски и претседателот на Совет Миле Талевски, го посетија семејството Спиркоски, во чиј дом утринава избувнал силен пожар, а во кој за жал животот го загубила 72 годишна жена. Пожарот кој започнал приземјето на куќата, каде и се наоѓала починатата жена,во 8 часот и 37 …

Прочитајте повеќе »