Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Ковачевски: Дополнително кратење 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски во синоќешното гостување на Сител ТВ најави дека во моментов се работи на ребаланс на Буџетот, кој ќе опфати дополнително кратење на уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци. „Ќе има дополнително кратење на 100 милиони евра непродуктивни трошоци, кои што не мора да се направат оваа година, …

Прочитајте повеќе »

Македонските средношколци со историски успех на Балканската математичка олимпијада

Македонските средношколци со историски успех на Балканската математичка олимпијада

Со еден златен, два сребрени и бронзен медал се вратија македонските учесници од Балканската математичка олимпијада БМО 2022. Средношколецот Никола Спировски го освои златниот медал, додека Дамјан Давков и Јан Стојановски освоија средбрени. Бронзениот медал го освои Алексиј Тасиќ, а пофалници добија Јасна Илиева и Блаже Суклески. Лидерите на тимот, …

Прочитајте повеќе »

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски положи венци свежо цвеќе на споменикот „Ослободители на Скопје“ во дворот на Владата по повод 9 Мај

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски положи венци свежо цвеќе на споменикот „Ослободители на Скопје“ во дворот на Владата по повод 9 Мај

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Димитар Ковачевски, кој беше придружуван од министерката за одбрана Славјанка Петровска, од министерот за локална самоуправа Горан Милевски и од заменик-министерот за правда Агим Нухиу, положија венец свежо цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“ во дворот на Владата по повод …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни партнери со сите наши сојузници

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни партнери со сите наши сојузници

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на настанот на кој беа презентирани дел од воздухопловите и друга воена опрема на армиите на сојузничките земји коишто учествуваат во воената вежба „Брз одговор 22“ или „Swift Response 22“, како најголемата што досега се реализирала во Северна Македонија. Настанот, на кој присуствуваа …

Прочитајте повеќе »

„Предвремени избори“ – непристоен предлог на политичкиот дунстер

„Предвремени избори“ - непристоен предлог на политичкиот дунстер

Пишува: Зоран Милошески Со цел да предизвика предвремени парламентарни избори, Мицкоски најави целосна блокада на Собранието преку поднесување амандмани и активно говорење на пратениците на комисиските и парламентарните седници. Од најголемата владејачка партија одговорија дека со најавената блокада, Мицкоски не ја блокира Владата, не го блокира СДСМ, туку со неговите …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски во „Маркарт“: Инвестициите и растот на платите се потврда за добрите политики и во услови на најголема светска криза

Ковачевски во „Маркарт“: Инвестициите и растот на платите се потврда за добрите политики и во услови на најголема светска криза

Премиерот Димитар Ковачевски ја посети германската компанија од автомобилската индустрија „Маркарт“ и заедно со амбасадорката Анке Холштајн и менаџментот на фабриката ја истакнаа важноста од нови инвестиции, иновации, технолошки развој и вработувања и во услови на најголемата светска криза со која светот се соочува во поновата историја. Премиерот Ковачевски во …

Прочитајте повеќе »

Над 450 илјади луѓе во С. Македонија живеат под прагот на сиромаштијата

Над 450 илјади луѓе во С. Македонија живеат под прагот на сиромаштијата

Речиси 452 илјади граѓани живееле под прагот на сиромаштија во 2020 година во С. Македонија. Сиромаштијата највеќе ја чувствуваат младите на возраст до 17 години. Расте бројот на македонски граѓани коишто живеат во екстремна сиромаштија. Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека речиси 452 илјади граѓани живееле под прагот на сиромаштија во …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Нѐ очекува најтешката зима досега, однесувањето на опозицијата е неодговорно

Ковачевски: Нѐ очекува најтешката зима досега, однесувањето на опозицијата е неодговорно

„Лидери се луѓе кои носат одлуки и решаваат прашања кои ги афектираат идните генерации и благосостојбата на граѓаните како и справување на најголемите проблеми со кои тие се соочуваат. Не е лидер тој, кој мисли само на својот личен рејтинг и кој мисли само на тоа, кога ќе бидат наредните …

Прочитајте повеќе »