Актуелно

Ковачевски на средба со г.г. Стефан: Историската одлука на Вселенската Патријаршија е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска оствари средба со Архиепископот Охридски и Македонски и поглавар Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г.г. Стефан. На средбата премиерот Ковачевски му честиташе за радосната веста за одлуката на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија со која Македонската Православна Црква – …

Прочитајте повеќе »

СВР Битола: 2021 е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години на подрачјето на цела држава

Стоп Полиција

Статистички податоци и показатели за сообраќајот на подрачјето на СВР Битола Статистички гледано минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години на подрачјето на цела држава. Податоците од првите четири месеци од 2022 година покажуваат дека и оваа година продолжува трендот на …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Во петок и сабота ново издание на Театарскиот фестивал за деца „Силјан Штркот“

Театарскиот фестивал за деца „Силјан Штркот“ е првиот детски театарски фестивал на професионални театри во државата, којшто се одржува во Прилеп од 2019 година. Идејата за фестивалот ја покренаа актерките Марија Спиркоска Илијеска и Ангела Наумовска, едни од основачките на Здружението на граѓани „Мал Театар” Прилеп. Главната цела на организаторите …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Дополнително кратење 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски во синоќешното гостување на Сител ТВ најави дека во моментов се работи на ребаланс на Буџетот, кој ќе опфати дополнително кратење на уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци. „Ќе има дополнително кратење на 100 милиони евра непродуктивни трошоци, кои што не мора да се направат оваа година, …

Прочитајте повеќе »

Македонските средношколци со историски успех на Балканската математичка олимпијада

Со еден златен, два сребрени и бронзен медал се вратија македонските учесници од Балканската математичка олимпијада БМО 2022. Средношколецот Никола Спировски го освои златниот медал, додека Дамјан Давков и Јан Стојановски освоија средбрени. Бронзениот медал го освои Алексиј Тасиќ, а пофалници добија Јасна Илиева и Блаже Суклески. Лидерите на тимот, …

Прочитајте повеќе »

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски положи венци свежо цвеќе на споменикот „Ослободители на Скопје“ во дворот на Владата по повод 9 Мај

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од премиерот Димитар Ковачевски, кој беше придружуван од министерката за одбрана Славјанка Петровска, од министерот за локална самоуправа Горан Милевски и од заменик-министерот за правда Агим Нухиу, положија венец свежо цвеќе пред споменикот „Ослободители на Скопје“ во дворот на Владата по повод …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Како домаќини на големата и сложена НАТО вежба покажавме дека сме рамноправни партнери со сите наши сојузници

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на настанот на кој беа презентирани дел од воздухопловите и друга воена опрема на армиите на сојузничките земји коишто учествуваат во воената вежба „Брз одговор 22“ или „Swift Response 22“, како најголемата што досега се реализирала во Северна Македонија. Настанот, на кој присуствуваа …

Прочитајте повеќе »

„Предвремени избори“ – непристоен предлог на политичкиот дунстер

Пишува: Зоран Милошески Со цел да предизвика предвремени парламентарни избори, Мицкоски најави целосна блокада на Собранието преку поднесување амандмани и активно говорење на пратениците на комисиските и парламентарните седници. Од најголемата владејачка партија одговорија дека со најавената блокада, Мицкоски не ја блокира Владата, не го блокира СДСМ, туку со неговите …

Прочитајте повеќе »