Актуелно

Актуелни новости од Македонија и светот

Поевтина струја за компаниите – ќе паѓаат ли цените?

Компаниите кои користат субвенционирана цена на струјата се очекува да ги намалат цените на производите за 10 проценти. Инспекторите на терен ќе проверуваат дали се почитуваат овие препораки. Компаниите од прехранбената индустрија, јавни водоводни комунални претпријатија и училишта од утре (1 декември) ќе се снабдуваат со електрична енергија по повластена цена преку „ЕСМ …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ЈСП ќе набавува гориво по 118 денари за литар, каде ќе заврши разликата?

Почитувани граѓани, Неспособноста и бизнис интересите на ВМРО-ДПМНЕ е единствената причина за колапсот што му се случува на Јавното сообраќајно претпријатие Скопје. Ова е документ, дел од склучениот договор за гориво за потребите на ЈСП. 14 и пол милиони литри дизел гориво ЈСП ќе набавува по цена од 100 денари …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Штајнмајер: Германија сака да ја види Северна Македонија во ЕУ во најбрз можен рок

ПремиеротДимитар Ковачевски денеска во Владата го пречека Претседателот на Сојузната Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер. Во рамки на посетата на Претседателот на Сојузна Република Германија Штајнмајер, се одржа и билатерална средба на двете делегации во Владата на Република Северна Македонија. На билатералната средба од страна на владината делегација присуствуваа и првиот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: На Прилеп му треба храбар градоначалник со знаење и визија, не кукавица

Изјава на Зоран Пачешкоски, претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Од првиот ден на неговото седнување во градоначалничката фотелја, Борче Јовчески покажа дека е недораснат да ја извршува функцијата за која е избран. Вчера на виделина излезе уште една негова карактеристика – лицемерието, кое умешно го криеше под превезот …

Прочитајте повеќе »

Талевски: Откупот на тутун стартуваше со 30 отсто повисока цена од ланската

Изјава на Миле Талевски, пратеник на СДСМ во Собранието на РСМ Почитувани, Откупот на годинешниот тутун стартуваше со 30 отсто повисока цена од лани, што само го потврдува она што го кажуваат и самите тутунари: Владата на СДСМ е вистинскиот партнер на земјоделците. 261 денар по килограм, е просечната откупна …

Прочитајте повеќе »

Денеска започна етапната исплата на ноемвриските пензии

Од Министерството за труд и социјална политика известуваат дека денеска, 29.11.2022 година, започна етапната исплата на пензиите за месец ноември. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: За пензии со висина до …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: Штајнмајер е голем политички авторитет

Иако тој сигурно не би сакал за тоа да се зборува, морам да кажам дека претседателот Штајнмајер имаше значајна улога во напорите да ја надминеме бугарската блокада на нашите евроинтеграции, вели македонскиот претседател. „Посетата на еден германски претседател е секогаш важен настан, дури и кога се во прашање најголемите држави …

Прочитајте повеќе »

(Видео и галерија) Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата во Северна Македонија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и заменик- директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Благојче Трпевски беа на увид на делницата Дреново-Фариш и пробивање на тунел на експресниот пат Дреново-Фариш. Втората делница од овој експресен пат е половина завршена и досега …

Прочитајте повеќе »