Актуелно

СДСМ Прилеп: Градоначалникот Јовчески ги излажа прилепчани – поскапуваат паркингот, комуналните такси и услугите во Домот за стари лица

СДСМ Прилеп

Прес конференција на Моника Грашеска Илиеска, советник во Советот на општина Прилеп од редовите на СДСМ и Коалицијата Почитувани, Изборните лаги на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалникот Борче Јовчески, една по една, почнаа да излегуваат на виделина. Владејачкото мнозинство во општинскиот Совет реши на денешната седница да донесе неколку одлуки, чие усвојување …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на Отворен Балкан: Нè поврзува заедничка визија за напреден и безбеден регион

Со обраќања на лидерите на отворањето на самитот на  Отворен Балкан во Охрид, започна официјалниот и работен дел  на состанокот на оваа регионална иницијатива. Со поздравни говори и со желби за успешна работа, пред учесниците и гостите на самитот се обратија претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски,  …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски ги пречека лидерите од регионот: Со Отворен Балкан отвораме нови перспективи за нашите држави

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва заедно со своите колеги од Владата, во вилата „Билјана“ во Охрид ги пречека лидерите од регионот, кои утре, ќе учествуваат на официјалниот дел од самитот на „Отворен Балкан“. Пред почетокот на работната вечера Ковачевски им посака добредојде на српскиот претседател Александар Вучиќ, на премиерите на Албанија, …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Во Охрид пристигнаа лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“

Лидерите на земјите од иницијативата „Отворен Балкан“ денеска пристигнаа во Охрид каде што утре ќе се одржи работниот дел од самитот. Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Црна Гора Дритан Абазовиќ на охридскиот аеродром беа пречекани од министерката за култура Бисера Костадиновска – Стојчевска. …

Прочитајте повеќе »

Ламбе Алабакоски приведен заради подметнување на пожар во центарот „Иван Михајлов“ во Битола

Ламбе Алабакоски

Соопштение на СВР Битола На 07.06.2022 од страна на полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола e лишен од слобода Л.А.(34) од Битола. Имено, по преземени мерки и активности за откривање на сторителот и обезбедување докази во врска со случајот со пожарот на културен центар „Иван Михајлов“ …

Прочитајте повеќе »

Српскиот патријарх Порфириј го додели томосот за автокефалност на МПЦ-ОА

По отслужувањето на заедничката литургија во Соборната црква „Свети Архангел Михаил“ во Белград со македонскиот архиепископ Г.г. Стефан, српскиот патријарх Порфириј денеска го врачи томосот за автокефалност на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, јави српската новинска агенција „Бета“. Томосот, кој беше прочитан во црквата, дава целосна автокефалност на македонската црква …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Заедно со САД и ЕУ избравме да бидеме на вистинската страна на историјата

Премиерот Димитар Ковачевски на панелот посветен на иднината на Западен Балкан на безбедносната конференција ГлобСек 2022 во Братислава истакна дека војната во Украина и нападот на Русија покажа јасна обединетост меѓу ЕУ и државите кои споделуваат исти вредности и кои имаат целосна демократијата и кои, заедно со САД и со …

Прочитајте повеќе »

Пазарните инспектори ќе „ловат“ трговци кои ги вивнаа цените до небо

Не може цената за 24 часа да порасне за 20 отсто, вели вицепремиерот Фатмир Битиќи и најавува дека ќе бидат преземени мерки против компаниите кои енормно ги зголемија цените изминатите денови. Државниот пазарен инспекторат излегува на терен по укажувањата дека некои од трговците ја злоупотребуваат економската криза и одмрзнувањето на цените, …

Прочитајте повеќе »