Албанскиот премиер Еди Рама, ја повика меѓународната заедница да испрати финансиска и експертска помош за земјата да закрепне по силниот земјотрес во кој загинаа 51 лице, а илјадници останаа без своите домови. Според Рама, иако Владата работи на ребаланс на буџетот, ќе биде невозможно да се направи се’ без поддршка на меѓународните партнери.