Од АМСМ информираат дека интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, освен на Граничниот премин „Богородица“, каде времето на чекање е околу 45 минути.