Анализа

Различни анализи на теми од општ интерес

Техномаркет не доделува 500 машини за перење

Техномаркет машини

Станува збор за лажна Фејсбук страница „Техномаркет Фанс“, креирана на 13 јуни која има над 9.000 следбеници. На официјалната Фејсбук страница на „Техномарект Македонија“,  не може да се најде објава со ваква содржина. Не е првпат лажната Фејсбук страница „Техномаркет Фанс“ да споделува лажни наградни игри и наводно да доделува …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Проблемот не е во Договорот со Бугарија, туку во промената на однесувањето на Софија од 2019 година

Контраспин Мицкоски

Доколку со или без референдум С. Македонија се повлече од Договорот за пријателство и соработка со Бугарија, преговарачкиот процес со ЕУ, кој сè уште е само формално започнат, ќе биде блокиран сè до постигнување на нов договор, кој, потоа, логично е да се претпостави, ќе доведе и до потреба за …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Не е точно дека Заев и Филипче се новите сопственици на болницата „Ре-Медика“

колаж заев филипче

Во сопственичката структура на приватната болница засега не се извршени никакви промени. Ова не значи дека можеби во иднина нема да се случат, но информацијата дека од 1 септември годинава сопственици на „Ре-Медика“ се поранешниот премиер Зоран Заев и ексминитерот за здравство Венко Филипче, не соодветствува со фактите. Според податоците …

Прочитајте повеќе »

Истражување на „Аналитика“: Епидемија на насилство во средните училишта

училница школо училиште

Високи 70 отсто од учениците биле сведоци на насилно однесување во нивните училишта. Сепак, тие насилството не го пријавуваат од бројни причини, меѓу кои незнаењето кому или како да се пријави, а да останат анонимни, покажа истражувањето на тинк тенк организацијата „Аналитика“ кое беше спроведено во три средни училишта на …

Прочитајте повеќе »

Преку лажна наградна игра се манипулираат граѓаните за да се соберат нивните лични податоци

лажна наградна игра

Речиси 8 илјади граѓани се фанови на лажната Фејсбук страница на „Техномаркет“, каде што се споделува лажна наградна игра дека ќе се донираат 670 фрижидери и шпорети, ако корисниците остават лични податоци. Дека станува збор за лажна наградна игра веќе реагираа и од компанијата „Техномаркет“ од каде ги повикаа граѓаните …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Споредбата на цената на струјата во регионот без наведување на факторите е спин

мицкоски

Наведување само на цените на електричната енергија за компаниите и граѓаните во С. Македонија и споредба со некои земји од регионот е методолошки спин. Спин е, затоа што во секоја земја различно, повеќе фактори ја определуваат цената, а тоа е количеството домашно производство и цената на истото, регулираниот и нерегулираниот …

Прочитајте повеќе »

АНАЛИЗА: Даночна реформа – што ќе значи таа за “џебот” на граѓаните?

пари

Ако ја прашате власта – даноците нема да се зголемуваат, туку ќе се прошири даночната основа. Ако ги прашате економистите и фирмите – најавената даночна реформа ќе донесе нов “товар” на грбот на приватниот сектор. Порталб.мк преку ставови на економисти, бизнисмени, даночни експерти, невладини организации ќе анализира каков ефект ќе има најавениот …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Со стара фотомонтирана насловна страница се обвинува Фаучи дека ја донел СИДА-та во САД

Ентони Фаучи

Уште од стартот на пандемијата доктор Фаучи, националниот американски експерт за инфективни болести е честа мета на дезинформации и критики. Во  обид да се поткопа неговиот кредибилитет се споделува и оваа дигитално изменета фотографија која го става Фаучи во центарот на кризата со СИДА во осумдесеттите години од минатиот век, пишува …

Прочитајте повеќе »