Анализа

Различни анализи на теми од општ интерес

Загубите на вода за пиење и лани над 60 отсто, во некои општини достигнува и до 92 отсто [инфографик]

Проблемот со загубите на вода за пиење во Македонија и понатаму е горливо прашање за општинските власти. Процентот на неприходувана вода и во 2021 година изнесувал над 60 отсто, во услови на сè поголемо влијание на климатските промени во земјава. Иако се бележи намалување на национално ниво од 1,48 отсто …

Прочитајте повеќе »

Пропагандистот Дугин, сатанизацијата на Западот и апологијата на рускиот империјализам

Дугин

Во оваа куса анализа, пишувана во време кога трупите на Путин упорно гранатираат цивилни објекти во Киев, ќе ја разгледаме идеолошко-пропагандната дејност на Дугин по воената „спецоперација“ на Русија, со потсетување на неговите пропагандни активности и пораки од „евроазиската“ мисија во Македонија во 2018 година, се вели во анализата на …

Прочитајте повеќе »

Малески: Путин не пресмета добро, наместо разединетост, предизвика обединетост

Денко Малески интервју

Руската инвазија врз Украина е најголемата воена конфронтација по Втората светска војна и е исклучително опасна, бидејќи се заострија односите помеѓу нуклеарните сили, вели во интервју за „Вистиномер“ Денко Малески, професор и прв министер за надворешни работи во независна Македонија. Според него, на дезинформациите поврзани со оваа инвазија треба да се парира …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Не е точно дека вакцината на „Фајзер“ има 1.291 несакан ефект

Вакцина Фајзер

Не станува збор за листа на предизвикани несакани ефекти од мРНК вакцината на „Фајзер“, туку за листа на несакани ефекти на коишто „Фајзер“ се фокусирала и ги барала во пријавите што стигнувале до нив. Според извештајот, не се откриени нови здравствени ризици од вакцината, а 1.291 потенцијална опасност биле барани, …

Прочитајте повеќе »

Кеслер: Дезинформациите се моќната алатка на Путин во Украина

Кеслер

Џовани Кеслер е италијански обвинител кој работи во канцеларијата на познатиот сицилијански обвинител Паоло Борсалино во 1995 година. Во 1998-1999 година беше назначен за заменик-шеф на Мисијата за верификација на Косово на ОБСЕ во Приштина, задолжен за прашањата на полицијата и правдата. Во 2001-2006 година беше избран во италијанскиот парламент …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Српски актери прикажани како воени херои во војната во Украина

српски-актери-колаж

Користењето на српски и југословенски дела наменети за големиот и мал екран е една од пошокантите пропагандни трикови во паралелната битка за Украина. Темата ја отвора „Би-Би-Си“, ја пренесуваат српски медиуми, а потоа и домашните медиуми, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Како што јавува наш извор на …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Кој го кочи давањето информации од јавен карактер?

Документација

Од Агенцијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, велат дека Законот не дозволува да се казнуваат службениците кои кријат информации од јавен карактер. Оттаму нагласуваат дека заради законските ограничувања може да ги казнува само назначените лица за посредување при остварување на правото за слободен …

Прочитајте повеќе »

Бесправната сеча на дрвјата цвета, дрвокрадците тешко стигнуваат до казни за кривичните дела [инфографик]

Огревно дрво Бесправна сеча

Живеат во една општина, но со дрвокрадство се занимаваат на територијата на друго населено место, оперираат во групи од 10 до 30 луѓе кои имаат ниски социјални стандарди, дејствуваат со возила „Лада Нива“ и камионети „ТАМ“, вооружени се и агресивни и добро организирани меѓу себе. Ова се најчестите карактеристики на …

Прочитајте повеќе »