Бајден ќе ги врати САД во Парискиот климатски договор и ќе почне „отворање“ од ковид кризата

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, планира на неговиот прв работен ден во Белата куќа да потпише повеќе од 10 укази и наредби, меѓу кои и за враќање на САД во Парискиот климатски договор и прекин на забраната за патување од претежно муслимански земји, извести Си-ен-ен.

Покрај другите одлуки со кои ќе се поништат претходни одлуки на Трамп што предизвикуваа многу реакции не само во САД, туку и низ светот, се и тие за привремен прекин на присилните иселувања и на ратите од студентските кредити, но и за задолжението да се носи маска при присуство во кој било федерален имот, се дознава од меморандумот што во саботата го објави неговиот иден шеф на кабинет, Рон Клајн.

Клајн во документот потсетува дека Бајден за време на кампањата вети дека на првиот ден на функцијата ќе се занимава со поништување на контроверзните одлуки на администрацијата на Трамп, како и со борбата против пандемијата на коронарвирусот.

Во рамките на мерките за справување со пандемијата на ковид-19, тој исто така ќе направи пресврт, сo уредби за безбедно повторно отворање на училиштата и бизнисите, вклучувајќи и зголемување на опфатот на тестирањата, заштита на работниците и воспоставување јасни стандарди за јавното здравје.

Извор: МЕТА

Прочитајте повеќе

Бајден

Бајден сака реизбор само за да го спречи Трамп

Мотивот на Џо Бајден да се кандидира за втор претседателски мандат и покрај критиките за …