бајден

Бајден: Ќе направам „да и биде тешко“ на Русија да ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е подготвен „да и го направи на Русија што потежок“ евентуалниот напад против Украина, во услови на зголемена загриженост на Западот за намерите на Москва во однос на руската војска која е во близина на украинската граница.

Предупредувањето доаѓа пред најавената видо конференциска врска на претседателот Бајден и рускиот претседател Владимир Путин во наредните денови. Вашингтон и Киев соопштија дека Москва собрала десетици илјади војници во близина на границата со Украина и потенцијално планира офанзива уште во јануари. Но, американските власти рекоа дека не им се јасни мотивите на Русија и дали Путин донел политичко-воена одлука да изврши офанзива.

Некои аналитичари велат дека Русија се обидува да извлече отстапки од Соединетите Држави и нивните сојузници за прашања како што се проширувањето на НАТО кон исток и испораката на оружје во Украина. Русија насилно го анектираше украинскиот полуостров Крим во 2014 година и ги поддржува сепаратистите во источна Украина во тековниот конфликт кој однесе повеќе од 13.200 животи во последните седум години.

„Она што го правам е да го составам она што верувам дека е најсеопфатниот и најзначаен збир на иницијативи за да му биде многу тешко на г.осподинот Путин да продолжи и да го прави она што луѓето се загрижени дека ќе го направи“, им рече Бајден на новинарите.

Претседателот рече дека неговата администрација е во „постојан контакт“ со Украина и европските сојузници за ситуацијата, по неколкунеделните извештаи дека руските војници, тенкови и тешко вооружување се собираат во близина на украинската граница.

Во извештајот на „Вашингтон пост“ на 3 декември, цитиран од американски официјален претставник и некласифициран разузнавачки документ, се вели дека Русија би можела да планира офанзива на повеќе фронтови со учество до 175.000 војници на почетокот на следната година.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

трамп

Три дена по обидот за атентат на Доналд Трамп, сè уште не се познати мотивите на напаѓачот

Засега нема е јавно обелоденето дека напаѓачот оставил некакви написи, писмо за самоубиство, пост на …