Бензинска станица

Бензините од ноќеска поскапи за денар и пол, дизелот за два и пол денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги одлучи од ноќеска малопродажните цени на нафтените деривати да се зголемат во просек за 1,9 отсто на бензинските станици во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно претходната одлука.

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за еден и пол денари за литар. Еуросупер БС-95 од ноќеска ќе може да се набави за 81,50 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуросупер БС-98 изнесува 83,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 2,50 денари за литар и со тоа дизелот од ноќеска ќе може да се набави за 82,50 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемува за 2 денари, и со тоа малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 80,50 денари за литар. Цената на Мазутот М-1 НС, се зголемува за 0,064 денари за килограм и со тоа мазутот ќе се продава за 51,599 денари за килограм.

Прочитајте повеќе

полиција полицајци

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

Тие се сомничат дека на 04.07.2024 околу 23.00 часот на ул.„Даме Груев“ во Скопје, при …