Бензинот поскапува за 2,5 денари по литар, а дизелот за еден денар

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 2,5 денари за литар, а цената на дизелот се зголемува за еден денар за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со оваа одлука малопродажните цени на нафтените деривати ќе се зголемат во просек за 2,29 отсто.

Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 84 денари за литар, Еуродизел БС-98 ќе се продава за 86, а Еуродизел (Д-Е V) за 85,5 денари за литар. Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се зголемува за 1,5 денари за литар, и ќе изнесува 84 денари за литар.

Се  зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС кој сега ќе се продава за 52,825 денари.

Прочитајте повеќе

Бугарија го отвори воздушниот простор – Лавров доаѓа на министерскиот самит во Скопје

Ова ќе биде прва посета на Лавров во земја членка на НАТО откако Русија ја …