Борел: Предлозите на ЕУ носат значителни придобивки за Белград и Приштина

Борел: Предлозите на ЕУ носат значителни придобивки за Белград и Приштина

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел синоќа во Брисел изјави дека напредокот во процесот на нормализирање на односите врз основа на предлогот на ЕУ за Косово, претставен пред Белград и Приштина, ќе донесе значителни придобивки за двете страни. По состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, Борел им рече на новинарите дека тоа е „единствениот начин да се прекине магичниот круг на кризата на терен и да се намали ризикот од натамошна ескалација“. „Очекуваме сериозна посветеност и подготвеност (на двете страни) за конструктивен ангажман со цел да се постигне напредок врз основа на предлогот (ЕУ)“, рече Борел.

Вучиќ – Дипломатите порачаа или Србија ќе го прифати планот или ќе запрат евроинтеграциите и инвестициите

Тој исто така наведе дека ги информирал шефовите на земјите-членки на ЕУ за разговорите што специјалниот претставник за дијалог Мирослав Лајчак заедно со претставниците на САД, Германија, Франција и Италија во петокот ги имале во Белград и Приштина со претседателот на Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Косово Албин Курти. Минатонеделната посета беше со цел да се подготви следната рунда лидерски разговори во Брисел како дел од дијалогот за нормализација на односите, по можност веќе во јануари. Претседателот на Србија и премиерот на Косово во минатата година се сретнаа двапати во контекст на дијалогот, во август и ноември, но ниту една средба не даде резултат.

Извор: Радио Слободна Европа

Прочитајте повеќе

Парламентарни избори во Хрватска како вовед во „суперизборната година“

Парламентарни избори во Хрватска како вовед во „суперизборната година“

Во Хрватска денеска (17 април) се одржуваат редовни парламентарни избори на кои право на глас …