Актуелно

Три овци не прават стадо

Пишува: Зоран Милошески „Вистината е непроменлива, злобата може да ја напаѓа, незнаењето може да ја исмејува, но на крај таа сепак е таму“. Винстон Черчил Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, дошол во Прилеп да ги смирува тензиите меѓу прилепските новинари. Одржал средба со новинарската фела и им порачал да имаат …

Прочитајте повеќе »

ЈКП „Комуналец“: Поранешниот директор Златко Ристески го оштетил јавното претпријатие за половина милион евра

„Досегашниот директор на ЈКП „Комуналец“, Златко Ристески, прв братучед на поранешниот градоначалник Мајран Ристески, го оштетил јавното претпријатие за 500.000 евра“, истакна на денешната прес конференција в.д. директорот на ова јавно претпријатие, Ѕвонко Јованоски. Јованоски рече дека во изборните години , од јули 2011 до јуни 2012 година и во …

Прочитајте повеќе »

Кукасти крстови го нападнаа участокот во Прилеп

За само неколку дена настрадаа копјето од споменикот на Александар Македонски, па осамнаа кукасти крстови на споменикот на Крали Марко и на ѕидовите на участокот, а беа искршени и фигурите од големата шаховска табла. Иако надлежните институции допрва треба да ги истражат случувањата, да ги откријат сторителите и можните нарачатели, …

Прочитајте повеќе »

„ПОИНАКУ“: Сите наши предлози, мнозинството во битолскиот Совет без образложение ги одби

Пишува: Зоран Милошески Со прес конференција на која во кратки црти го “скицираа“ своето учество во Советот на Општина Битола, независната граѓанска листа „ПОИНАКУ“ ги одбележа стоте дена од конституирањето на новиот состав на општинскиот Совет. На средбата со новинарите, Габриела Илиевска, која заедно со Иван Чулакоски се претставници на …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Ристески терал бизниси само со фирми блиски до ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Ристески, склучувал договори тешки стотици илјади евра со фирми од различни градови од државата. Меѓу нив, се разбира, доминирале оние од „вмровска“ провиниенција, но и фирми чии сопственици се припадници на албанската етничка заедница. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Злоупотребата на теснопартиските интереси во функција на дневната политика беше секојдневна пракса …

Прочитајте повеќе »

Фирма на чичкото на Миле Јанакиески со години цица милиони од општинската каса

Вредноста на договорот за сезоната 2017-2018 година изнесува 15.244.200 денари, односно 17.988.156 денари со вклучен ДДВ и тоа е највисоката сума која прилепската локална самоуправа некогаш ја исплатила за оваа намена. Зоран Милошески Друштвото за производство и трговија „Пела Транс“ ДООЕЛ, с. Мажучиште, е фирмата која 13 години се грижи …

Прочитајте повеќе »

Владата префрли 2,5 милиони денари за населбата „Три багреми“

Уредувањето на комуналната инфраструктура во населбата „Три багреми“, беше дел од изборната програма на прилепскиот градоначалник Јованоски. Станува збор за дел од урбаната единица „Тризла 2“, каде што во субстандардни услови, без вода и канализација, живее ромско население. Зоран Милошески Општина Прилеп категорично ги отфрла обвинувањата изнесени од страна на …

Прочитајте повеќе »

Прилеп: Опозицијата обвинува за реваншизам, власта демантира

Со почетокот на Новата година без работа останале 270 лица, претходно вработени во училишта, градинки, болница и јавни претпријатија, обвини координаторот на прилепскиот општински комитет на најголемата опозициска партија, Петар Ристески. Пишува Зоран Милошески, Прилеп Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Прилеп ја обвини локалната власт дека со почетокот на Новата година …

Прочитајте повеќе »