Актуелно

МВР: Од 15 ноември до 15 март задолжително поседување на зимска опрема

Соопштение на Министерството за внатрешни работи Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возилото, велосипедот и запрежното возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како …

Прочитајте повеќе »

Седницата за гласање на доверба на Владата e закажана за во четврток

На 11 ноември (четврток) ќе се одржи собраниската седница за гласање на доверба на Владата, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Собранието на Република Северна Македонија. Барањето за гласање за доверба на Владата на Република Северна Македонија е доставено и истото е архивирана од надлежните служби. „Претседателот на Собранието, г. Талат …

Прочитајте повеќе »

Адријано Котевски го „печеше“ тренерскиот занает кај ракометниот маг Хуан Карлос Пастор

Прилепскиот ракометен тренер Адријано Котевски, имаше ретка можност една недела да присуствува на тренинзите на унгарскиот шампион „ПИК Сегед“ и да ја следи работата на докажаниот шпански стратег, Хуан Карлос Пастор. „Присуството на тренинзите кои ги водеше славниот шпански ракометен тренер Хуан Карлос Пастор, за мене се од непроценлива вредност. …

Прочитајте повеќе »

Кои чекори треба да ги преземете за да добиете електронски извод?

Издавањето документи со физичко присуство, односно на шалтерите, ги чини луѓето време, пари и нерви. Тоа покажа истражувањето на Порталб каде за извод од матичната книга на родени, кој може да се извади за 5 минути, се чекаше една недела, како резултат на неефикасноста на администрацијата. Несомнено, дигитализацијата е решение …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Ние сме на страната на граѓаните и државата, ги повикуваме сите демократски сили и пратеници со својот глас да спречат нови кавги, уназадувања и меѓуетнички конфликти

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Народот виде како на иста маса седнале претставниците на анти-НАТО, анти-ЕУ, анти-Преспа и анти-демократските структури во земјава, учесниците во крвавите дејствија од 27 април, заедно со оние кои декларативно се залагаат за евро-атланскиот курс на земјата и тепани на истиот 27 април. Овој состав значи …

Прочитајте повеќе »

Зоран Заев VS арогантните „офицери“ од македонскиот „Сремски фронт“

Пишува: Зоран Милошески „Власта е како крчма, од неа ретко кој излегува трезен“ Германска поговорка По правило, оставката на премиер и претседател на најголемата владејачка партија во било која демократска земја, претставува вовед во политичка криза. Кај нас, барем засега, сеуште не може да се тврди дали ситуацијата е во …

Прочитајте повеќе »

Горан Сугарески поднесе оставка од функцијата претседател на Надзорниот одбор на СДСМ

Како резултат на поразот кој СДСМ го доживеа на последните локални избори, поранешниот министер за транспорт и врски, директор на Царинската управа и пратеник, Горан Сугарески поднесе оставка од функцијата претседател на Надзорниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Во оставката која Сугарески ја достави до раководството на партијата, се …

Прочитајте повеќе »

Заедничка изјава на учесниците на денешниот состанок на Иницијативата Отворен Балкан: Иднината на проширувањето – поглед од регионот

Соопштение од денешниот состанок на Иницијативата Отворен Балкан ЕУ и нејзините земји-членки, заедно со партнерите од регионот ја потврдија својата недвосмислена поддршка за европската перспектива на Западен Балкан на Самитот во Брдо на 6-ти октомври. Западен Балкан ја повтори својата посветеност и посветеноста на регионот на европските вредности и демократски …

Прочитајте повеќе »