Актуелно

Сo нов Генерален урбанистички план ќе се даде рамка за развојот на Прилеп во следните 10 години

Генералниот урбанистички план е документ кој претставува Устав во урбанизмот и урбанистичкото планирање. Во својата основа, урбанистичкото планирање служи за уредување и хуманизација на просторот, заштита и унапредување на животната средина и природата, како и социјална, економска и еколошка одржливост на општината. Генералниот урбанистички план ја  дава рамката за развојот …

Прочитајте повеќе »

Од изворите во „Пашоски ливади“ во водоводната мрежа во Прилеп ќе доаѓаат нови количини на вода до 25 литри во секунда

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски денеска изврши увид во градежните активности на проектот „Реконструкција на цевковод со главен довод на вода од извориште во местото викано ‘Пашоски ливади’ до собирна шахта во КО Прилеп“. Реконструкцијата на цевководот предвидува ископ на нова траса во должина од 4 км и поставување …

Прочитајте повеќе »

Вистиномер: Не е точно дека после секое „прскање од авиони“ расте бројот на позитивни на ковид

Белата трага што ја оставаат авионите во воздухот се нарекува „контрејл“, односно патека од кондензација. Облаците во форма на линија се произведени од издувните гасови на моторот на авионот и настануваат поради промени во притисокот на воздухот, обично на авиони кои летаат на височина неколку километри над површината на Земјата. …

Прочитајте повеќе »

Заев од пресот со фон дер Лајен: ЕУ да го забрза процесот на проширување затоа што блокадата ги храбри противниците на европското единство и вредности

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен којашто е во еднодневна работна посета на нашата земја. Премиерот Заев ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, придружувана од шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна …

Прочитајте повеќе »

Витаминка дел од средбата на бизниси од Централна и Источна Европа

Врвни европски малопродажни синџири и дистрибутери беа на дводневна средба во Будимпешта, Унгарија со добавувачи на прехранбени производи од истиот регион, каде што со свој претставник беше присутна и Витаминка. Целта на средбата е да се најдат нови брендови и производи потребни за меѓународна дистрибуција на големите ланци и брендови. …

Прочитајте повеќе »

Сугарески: „Најдоброто за Прилеп“ е концепт од граѓаните за граѓаните, на 17 октомври ќе извојуваме голема сенародна победа

Прес конференција на Горан Сугарески, кандидат за градоначалник на општина Прилеп од редовите на СДСМ и Коалицијата Почитувани сограѓани, Борбата за развиен и подобар Прилеп, секогаш била и ќе биде поголема од партиската, етничката, верската или било која друга припадност. Во деновите на оваа изборна кампања, презентирајќи ја нашата визија …

Прочитајте повеќе »

Прилеп ќе биде домаќин на 11 Светско првенство во параглајдинг

Од 6 до 16 октомври оваа година, Прилеп ќе биде домаќин на 11 Светско првенство во параглајдинг, во дисциплината прецизно слетување. На таа тема, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска разговараше со Мартин Јованоски, еден од најдобрите светски параглајдеристи, кој на неодамнешниот Светски куп во Турција го освои првото …

Прочитајте повеќе »

„Блаже Конески, минато – сегашност – иднина“, манифестација по повод 100-годишнината од раѓањето на „џинот од Небрегово“

Во организација на Фондацијата за македонски јазик „Небрегово“, денеска во родното место на Блаже Конески се одржа настан по повод 100-годишнината од неговото раѓање. Во своето обраќање пред присутните, градоначалникот Илија Јованоски истакна дека е одговорна и неблагодарна работа да се зборува за Конески, бидејќи е тешко е да се …

Прочитајте повеќе »