Актуелно

Заев од Центар: Ние сме лидерите на едно општество за сите во недела сите обединети околу Петре Шилегов и бројот 12

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денес одржа серија на маалски средби со граѓаните на општина Центар. На повеќе локации Заев ја испрати истата порака за обединување за бројот 12 за Петре Шилегов и за Горан Герасимовски. „Важно е секое маало, важна е секоја педа од Скопје да продолжи да се …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Обединети и сложни во недела на 31 октомври да го поддржиме Оливер Илиевски за модерно и зелено Куманово

Соопштение за јавност на СДСМ Кумановци се секогаш на вистинската страна, а тоа ќе го докажеме и во недела на 31 октомври кога ќе излеземе сите на гласање и ќе го поддржиме Оливер Илиевски за градоначалник на општина Куманово, а со Илиевски ќе имате европски квалитет на живот во општина …

Прочитајте повеќе »

Заев за „Политика“: Власта е стабилна, не ни се потребни предвремени парламентарни избори

Во интервју за српскиот весник „Политика“, претседателот на СДСМ Зоран Заев зборуваше за повеќе актуелни теми во пресрет на вториот круг од локалните избори. Одговарајќи на прашањето дали се планираат предвремени парламентарни избори, Заев истакна дека нема потреба од нови избори и дека парламентарното мнозинство е стабилно и може дополнително …

Прочитајте повеќе »

Ѓорѓи Спасов: Дали бугарските служби му ја подметнаа Дан(и)ела на Мицкоски?

ФБ статус на професор д-р Ѓорѓи Спасов, поранешен македонски амбасадор во Велика Британија и Бугарија Можно ли е Дан(и)ела да му е подметната кукавички на Мицковски од бугарските служби? Има многу индиции за тоа: Никој не знаеше дека се стекнала со бугарско државјанство уште во 2011 година; Никој не знаеше …

Прочитајте повеќе »

РСБСП: Внимателно со возењето во есенски услови, октомври и ноември најризични за возење

Според статистичките податоци, месеците октомври и ноември се најризични за возење, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и повеќе опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид. Тмурното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја …

Прочитајте повеќе »

Скопје го доби „Ист Гејт Мол“ – изграден во рекорден рок со нов стимул за економски развој и 2.500 вработувања

Во предвечерјето на официјалното отворање  во свечена есенска атмосфера се одржа средба за закупците, соработниците и партнерите на „Ист Гејт Мол“. На присутните топло добредојде им посака инвеститорот на проектот.  На средбата инвеститорот искажа голема благодарност на сите учесници во процесот кој овозможи реализација на инвестицијата. Трговскиот центар претставува уникатно …

Прочитајте повеќе »

Унгарската опозиција води на анкетите пред изборите, нивниот лидер сака да го екстрадира Груевски во земјава

Опозициската алијанса од шест политички партии во Унгарија има предност на предизборните анкети од 4 проценти пред владејачката партија „Фидеш“ на Виктор Орбан, пишува британскиот весник Гардијан. Поддршката на здружената опозиција во моментов изнесува 39 отсто, партијата на Орбан има популарност од 35 отсто, додека 23 отсто од граѓаните не одлучиле …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Данела Арсовска ги лаже граѓаните, и нејзиниот сопруг има бугарско државјанство

Прес-конференција на Славјанка Петровска, пратеничка на СДСМ Почитувани граѓани, Данела Арсовска ги лаже граѓаните. Целата лажна слика што се обидуваше да ја креира околу себе кандидатката на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, падна во вода. Во овој случај, не е важно Даниела како се чувствува, Северна Македонија е татковина за сите. …

Прочитајте повеќе »