Актуелно

Претседателот Пендаровски оддаде почит на десеттемина армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Прилеп, присуствуваше на одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак. Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред комплексот „Карпалак“ во центарот на градот и оддаде почит на Горан Миновски, Сашо Китаноски, Веби Рушитоски, Бранко Секулоски, Љубе Грујоски, Нане Наумоски, Ердован Шабаноски, Марко Деспотоски, …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Вакцинирајте се, без оглед на тоа дали сте прележале ковид-19 или не

Докажано е дека со прележување на ковид-19, не се создава доволна количина на антитела во организмот, па затоа е неопходно граѓаните да се вакцинираат. Ова го кажа министерот за здравство Венко Филипче, во изјава за медиумите. Тој уште еднаш информираше за новите мерки кои беа усвоени на вчерашната владина седница, а нагласи …

Прочитајте повеќе »

Заев во обиколка на Малешевијата: Солидарноста на народот, системското функционирање и хиерархиска поставеност во координација со меѓународни сили, дадоа резултат

Премиерот Зоран Заев утрово заедно со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов и градоначалниците на Берово и Пехчево, Звонко Пекевски и Драган Тренчовски од утринава вршат обиколка и увид во Малешевијата, во близина на селото Будинарци, беровско, во чија …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев со Владина делегација во околината на селото Будинарци на увид во ситуацијата со пожарите

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев утрово го посети просторот околу селото Будинарци во Општината Берово кој е зафатен од голем пожар и заедно со министрите за одбрана, транспорт и врски, труд и социјална политика и здравство, Радмила Шекеринска, Благој Бочварски, Јагода Шахпаска и Венко Филипче, придружувани …

Прочитајте повеќе »

Во прилепскиот регион состојбата со пожарите сеуште нестабилна

„Општинскиот кризен штаб е во постојана комуникација со Центарот за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување и со командирот на ТППЕ кој управува со сите единици со армијата, со припадниците на Македонски шуми и јавните комунални претпријатија“, истакна градоначалникот Илија Јованоски во денешната изјава за медиумите. „Во овој …

Прочитајте повеќе »

СВР Битола ги потсетува граѓаните за воведената забрана за движење во шумските предели

Соопштение од СВР Битола На 05.08.2021 Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за прогласување на кризна состојба на целата територија на државата поради зголемената појава на пожари. Со денот на влегување на оваа одлука во сила се активира и Главниот штаб при Центарот за управување со кризи, кој ќе …

Прочитајте повеќе »

Пулексенија Јованоска: Учеството на Олимписките игри во Токио, е остварување на мојот животен сон

Со државната репрезентативка во карате и учесничка на Олимписките игри во Токио, Пулексенија Јованоска, разговаравме непосредно пред нејзиното заминување за Токио, каде ќе се натпреварува во дисциплината „кати“, во која место има само за 10-те најдобри каратистки во светот. За притисокот на јавноста пред настапот на едно вакво натпреварување… Јованоска: …

Прочитајте повеќе »

СВР Битола: Предизвикувањето на шумски пожар намерно или од невнимание, претставува кривично дело

Апел и препораки од СВР Битола поради опасност од пожари во претстојниот период Со настапувањето на значително повисоките температури, покрај другото се зголемуваат и потенцијалните опасности за настанување пожари и во Пелагонискиот регион. Ова, дотолку повеќе што на подрачјето има бујна вегетација, зголемена е вкупната раздвиженост и поради тоа неопходна …

Прочитајте повеќе »