Актуелно

Искршени врати и инвентар – што се случувало синоќа во штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп?

Во партиските простории на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Прилеп, кои се наоѓаат во центарот на градот непосредно до Градскиот пазар, синоќа се случил инцидент. Според неофицијалните информации, незадоволни партиски членови ја искршиле влезната врата на партискиот штаб, како и дел од инвентарот во просториите, каде во тој момент се наоѓале …

Прочитајте повеќе »

Заев: Охридскиот рамковен договор донесе нов дух на водење политики – политики кои градат мостови, а не ги рушат

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев се обрати на Свечената академија по повод 20 години од Охридскиот рамковен договор насловена „После Охрид“, во кое истакна дека одбележуваме значајна годишнина од Договорот со којшто беше обезбедена мирната иднина и натамошната демократска изградба на Северна Македонија со еднакво учество …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на лидерскиот панел на конференцијата “По Охрид”,  која се одржа по повод одбележувањето на 20-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор. Во продолжение е интегралниот текст на обраќањето на претседателот Пендаровски. На почетокот, дозволете ми да им честитам на организаторите кои успеаја …

Прочитајте повеќе »

Започнаа градежните активности за реконструкција на улицата „Мице Козар“

Денеска започна реконструкцијата на дел од улицата „Мице Козар“ во должина од 300 метра. Станува збор за една од најфреквентните и најоштетените улици во градот, по која се движат и тешки товарни возила кои превезуваат мермерни блокови од рудникот „Сивец“. Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, рече дека со реконструкцијата …

Прочитајте повеќе »

„Упатство“ за победа на локалните избори

Пишува: Зоран Милошески Долга (пред)изборна кампања среде летните горештини, дополнително испреплетена со септемврискиот попис. Владејачка коалиција на која граѓаните многу што и’ замеруваат, дезориентирана и безидејна опозиција со истите истрошени кадри оставени во наследство од унгарскиот бегалец. Понекоја најава за независни кандидати и мини коалиција на дел од малите партии. …

Прочитајте повеќе »

МЗ: Утре се отвораат четири нови пункта за ковид вакцинација во Скопје

Министерството за здравство (МЗ) информира дека поради зголемениот интерес за вакцинација, од утре се отвораат дополнителни четири пункта за имунизација против Ковид. Пунктовите во Скопје кои ќе започнат со работа утре се во поликлиниките Бит Пазар, Драчево, Ченто и Ѓорче Петров. Во две смени ќе работат пунктовите во Чаир, Јане …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Дваесет години од загинувањето на десеттемина прилепски бранители кај месноста Карпалак

И после 20 години од трагичниот 8 август 2001 година, болката и тагата на прилепчани не згаснуваат. Свежи се сеќавањата на тој кобен ден, кога животот го загубија десет резервисти од Прилеп. Во нивна чест денеска се одржа панихида во црквата „Св. Петка“ на која присуствуваа и градоначалникот на Општина …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски оддаде почит на десеттемина армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Прилеп, присуствуваше на одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на армиските резервисти кај месноста Карпалак. Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред комплексот „Карпалак“ во центарот на градот и оддаде почит на Горан Миновски, Сашо Китаноски, Веби Рушитоски, Бранко Секулоски, Љубе Грујоски, Нане Наумоски, Ердован Шабаноски, Марко Деспотоски, …

Прочитајте повеќе »