Актуелно

Премиерот Заев на Првиот Економски Форум: Со регионално поврзување и ЕУ интеграции до поголеми инвестиции, стандард и економски раст

Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање го отвори Првиот Економски Форум во Скопје во организација на Економскиот Форум од Делфи, Грција и на Грчката Бизнис Асоцијација во Северна Македонија, а во партнерство и соработка со домашните компании.  Премиерот истакна дека влегуваме во нова фаза на економски раст, кој ќе го …

Прочитајте повеќе »

Во вторник, 29 јуни, започнува исплатата на јунските пензии

На синоќешната седница, Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец јуни 2021 година и го задолжи Фондот на пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 28.06.2021 година. Владата им препорачува на деловните банки да …

Прочитајте повеќе »

Од 81 седница на Владата: Одобрен е превоз на патници со максимален капацитет на превозните средства, предлогот за намалување на ДДВ за електрична енергија оди во Собранието

Владата на Република Северна Македонија на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100% на сите превозни средства со максимално почитување на мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19, со обврска превозниците одговорно да ги спроведуваат и …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски: Клучниот проблем на ЕУ е носењето на одлуки со консензус

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на панел дискусија на тема „Триесет години независност и евро-атлантските перспективи на Република Северна Македонија“, во организација на невладината организација Еуропроспера. Претседателот Пендаровски говореше за неуспехот на процесот на проширување, за принципот на консензус како причина за блокадите во ЕУ и парализираност во носењето на …

Прочитајте повеќе »

Иновативен метод за ран предскрининг за рак на дојка BRASTER PRO за прв пат и кај нас

Во последно време ракот на дојка стана глобален проблем. Според Светската здравствена организација, на секои 60 секунди една жена умира од оваа болест. Затоа е многу важно борбата со ова заболување да се започне во многу рана фаза и редовниот скрининг е од посебна важност. Македонија е една од ретките …

Прочитајте повеќе »

Атлетичарката Ислами постави нов државен рекорд и победи на 400 метри со пречки на ЕП во Кипар

Најдобрата македонска атлетичарка Дрита Ислами постави нов државен рекорд на 400 метри со пречки и победи на трката на Европското првенствено – трета дивизија што се одржува во Кипар, информираат од Атлетската федерација на Македонија. „57.53 секунди и прво место, што е еднакво на 1.095 бода според таблицата на Светската …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул оствари средба со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх. На средбата се разговараше за состојбите во православниот свет, улогата на Вселенската Патријаршија во поттикнувањето на меѓухристијанскиот дијалог и соживотот меѓу различните народи …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Заев од Самитот за Западен Балкан во Виена: Да ја направиме 2021-ва, година на силен исчекор напред, бидејќи Западен Балкан е нераскинлив дел од ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска присуствува на Самитот за Западен Балкан во Виена, на покана на австрискиот канцелар Себастијан Курц. Премиерот Заев во рамки на Самитот, учествуваше на пленарен состанок заедно со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ и премиерите на Црна Гора и Косово, Здравко …

Прочитајте повеќе »