Актуелно

Најскапо е изгубеното време

Колкава е цената пресметана со животите на потрошените генерации да го остварат сонот да живеат во просперитетна и демократска држава? Пишува Ерол Ризаов Календарски сметано во Новата 2022 сите сме постари за една година. Ја трошиме прилично спокојно, како планетарна неминовност, третата декада од 21 век. Како што не прегазува …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Инвестициите во енергетиката спречија драстичен раст на цената на струјата, следува помош за најпогодените

Сдсм знаме

Прес-конференција на Костадин Ацевски, член на Извршен одбор на СДСМ Почитувани граѓани, почитувани новинари, Во услови на глобална енергетска криза Владата, институциите предводени од СДСМ преземаат мерки за справување со истата како и за заштита на стандардот на граѓаните и стопанството. Ширум светот расте цената на електричната енергија и природниот …

Прочитајте повеќе »

Министерот Спасовски во посета на реконструираниот објект на ОВР Прилеп

„Преземените и реализирани градежни работи вредни околу 35 милиони денари, средства обезбедени од буџетот на МВР не само што генерално ќе ги подобрат условите за секојдневно работење на нашите колеги при Одделението за внатрешни работи Прилеп, туку истовремено се и предуслов за очекувано и натамошно подобрување на ефикасноста на полициските …

Прочитајте повеќе »

Нуклеарната физичарка Ивона Василеска дојде до окритие што може да ја поевтини струјата за цела Европа

Ивона Василеска

Откако беше прогласена за првенка на генерација во Москва, во областа атомска и нуклеарна физика, младата Ивона Василеска од Струга неодамна докторираше на Унивезитот во Љубљана. Оваа вљубеничка во физиката, додека истражувала како дел од работата на докторатот, дошла до откритие со помош на кое би се забрзало пуштањето во …

Прочитајте повеќе »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод новогодишните празници

Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, до граѓаните на нашата држава упати честитка со следната содржина: Почитувани граѓани, Испраќаме уште една година што ја поминавме со пандемијата која одзеде многу животи. Година во која во две големи несреќи загубивме многу наши сограѓани, загуби какви што одамна не паметиме. Пожртвуваноста, …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Во 2022 година, 7.500 домаќинства со ниски приходи ќе добиваат намалени сметки за струја од 600 до 800 денари

Бектеши

Министерот за економија Крешник Бектеши, на прес-конференција во Владата информираше за Програма за заштита на ранливи потрошувачи на енергија за 2022 година која што беше усвоена од Владата. Во прилог, говорот на министерот Бектеши го пренесуваме во интегрална форма:„На денешната седница Владата на предлог на Министерството за економија ја донесе …

Прочитајте повеќе »

Заев на доделувањето на плакетите со благодарност за пратениците од првиот повеќепартиски состав на Собранието

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, на пригодна свеченост во рамките на програмата за одбележување на 30 годишнината од независноста, на пратениците од првиот состав на повеќепартиското Собрание од 1991 до 1994 година им додели плакети со благодарност како израз на длабоката почит за нивниот исклучителен придонес …

Прочитајте повеќе »

Ширење на новогодишната магија на 4 тркала низ Скопје и подароци за децата од улица

Центарот за современи уметности ја реализира „Среќна Нова Година Скопје“ – предновогодишна уметничко креативна акција, за на граѓаните на Скопје да им го долови новогодишниот дух и новогодишната магија како и да ги изненади и израдува ранливите категории деца на улица со новогодишни пакетчиња и слични подароци. Новогодишно украсената „лада …

Прочитајте повеќе »