Балкан

Обединетото Кралство најавува нов специјален претставник за Западен Балкан

Премиерот Борис Џонсон назначи Специјален претставник за Западен Балкан, како дел од континуираната посветеност на Обединетото Кралство на стабилноста и просперитетот во регионот, информираат од Амбасадата на Обединетото Кралство во Скопје. Сер Стјуарт Пич ќе ја преземе оваа улога откако се повлече од функцијата Претседавач со Воениот комитет на НАТО …

Прочитајте повеќе »

Сарафов: Жртвите починале од задушување и немало туби со гориво во автобусот

Борислав Сарафов, заменик јавен обвинител и директор на Националната истражна служба на Бугарија, денеска јавно посочи дека жртвите во трагедијата кај Перник починале од задушување. „Аутопсиите се веќе готови и тие покажуваат дека сите настрадани во несреќата загинале од задушување од чад од избувнатиот пожар, а не од повреди при …

Прочитајте повеќе »

Уапсен маж во Софија за недолични коментари на Фејсбук поврзани со автобуската несреќа

Бугарската полиција во Софија уапси 24-годишен маж поради неговите недолични коментари на Фејсбук за трагедијата со македонскиот автобус на „Беса транс“ што се случи на автопатот Струма, во близина на Боснек. Според соопштението на бугарското МВР тој бил приведен на територијата на главниот град од службеници на Генералната дирекција за борба против организиран …

Прочитајте повеќе »

Бугарски експерт за катастрофата на „Струма“: Автопатот и заштитната ограда не се според бараните стандарди

Бугарскиот инженер и експерт за патна инфраструктура Јонко Иванов во интервју за Дојче веле ги објаснува можните причини за катастрофалната несреќа во која загинаа 46 патници. Лошо проектираниот автопат во Бугарија и брзината со која се движел автобусот на „Беса Транс“ се можните причини за трагедијата во која загинаа 46 патници, вели …

Прочитајте повеќе »

Заев: Си помагаме кога е тешко, заедно сме и во добро и во лошо

Ние сме заедно и во добро и во лошо, оваа трагедија ќе има позитивно влијание врз односите на двете земји. Тука сме да си помогнеме кога е тешко, сите институции соработуваат, и тоа е пораката и кон двете земји и кон народите на двете земји. Тука сме и да си …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Во потрага по причините за трагедијата кај Боснек

Бугарското јавно обвинителство започна истрага на местото на страотната сообраќајна незгода со која треба да се утврдат причините за запалувањето на македонскиот автобус. Бугарските власти се сомневаат во две причини. Грешка на возачот или ненадеен технички дефект на автобусот се можни причини за несреќата во Бугарија, во која загинаа најмалку 46 лица, …

Прочитајте повеќе »

Румен Радев освои втор претседателски мандат на изборите во Бугарија

Актуелниот бугарски претседател Румен Радев освои втор мандат на функцијата на вчерашниот втор круг од претседателските избори во Бугарија. Според обработени над 99 отсто од гласачките ливчиња, Централната изборна комисија утрово објави дека Радев освоил 66,7 отсто од гласовите на бугарските избирачи, додека противкандидатот од ГЕРБ Анастас Герџиков добил 31,8 …

Прочитајте повеќе »

Грција воведува дополнителни ограничувања за невакцинираните

Грција им се придружи на неколку други европски земји во воведувањето на повеќе ограничувања за невакцинираните против ковид-19 по порастот на инфекциите во последните недели. Од понеделник, на невакцинираните лица ќе им биде забрането да влегуваат во затворени простори, вклучувајќи ресторани, кина, музеи и спортски сали, дури и ако тестот …

Прочитајте повеќе »