Балкан

Нови блокади против проектот Рио Тинто во Србија

Здружението на еколошки организации на Србија денеска организираше нови блокади низ земјата во знак на протест против ископот на литиум и проектот „Јадар“ на компанијата Рио Тинто. Како што јави дописникот на МИА, во Белград во близина на Сава центарот и во Нови Сад во близина на автопатот Белград- Суботиќ …

Прочитајте повеќе »

Дали Владата на Петков ќе го надмине популизмот кон Северна Македонија?

Новата про-европска влада во Софија ветува дека ќе најде начин да го надмине ќорсокакот поради ветото за отворање на преговорите на С. Македонија со ЕУ. Какви се шансите за компромис? Не постои рационално објаснување за бугарското вето за отворањето пристапни преговори на Северна Македонија. Националистите во претходната влада едноставно сакаа да си …

Прочитајте повеќе »

САД со нови санкции кон Додик

Американското Министерство за финансии објави проширени санкции кои го опфаќаат и членот на босанските Срби на тричленото претседателство на Босна и Херцеговина, Милорад Додик. Санкциите за дела за корупција се воведени против самиот Додик, но и против Алтернативната телевизија од Бања Лука, која е поврзана со Додик. Додик претходно денеска …

Прочитајте повеќе »

Трампата на Слави Трифонов: Безвизно патување за Бугарите во замена за почеток на преговори за Македонците

Трифонов

Бугарскиот шоумен и политичар бара од ЕУ и САД да ја примат неговата земја во Шенген зоната и да ги укинат визите за нејзините граѓани во замена за подигање на ветото за Северна Македонија. Лидерот на движењето Има таков народ, Слави Трифонов преку Фејсбук статус побара на Бугарија да и …

Прочитајте повеќе »

Во Црна Гора поригорозни услови за влез во земјата од 2 јануари

Црногорската влада ги заостри мерките за спречување на ширењето на пандемијата на коронавирус, откако 24 часа беше регистриран рекорден број на заразени, а од 2 јануари влез во Црна Гора, без разлика дали некој е вакциниран и дали прележал ковид-19 ќе мора да има негативен ПЦР тест кој не е …

Прочитајте повеќе »

Борисов: Би поддржале отстапки што би ги направила Владата на Петков кон Скопје

Ако бугарската Влада направи отстапки кон Северна Македонија и ги достави до Парламентот, ние сме подготвени да ги поддржиме, изјави поранешниот бугарски премиер и лидер на најголемата опозициска партија во земјата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов во интервју за најтиражниот бугарски весник „24 Часа“. Запрашан дали …

Прочитајте повеќе »

Заев, Вучиќ и Рама: Трите договори од Тирана ги поврзуваат нашите граѓани, го окрупнуваат нашиот пазар и ги поврзуваат економиите во регионот според најдобрите европски вредности

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев учествуваше на заедничката прес-конференција со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и со премиерот на Република Албанија, Еди Рама на која информираа за резултатите од Самитот „Отворен Балкан“. Во Тирана денеска се потпишани како трилатерални, меѓу владите на Република Албанија, Република …

Прочитајте повеќе »

Започна Самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана, договорите за единствен пазар на трудот во регионот се од огромно значење за граѓаните

Во Тирана денеска се одржува Самитот на „Отворен Балкан“ кој започна со работна средба на лидерите на иницијативата, премиерот на Република Албанија, Еди Рама, како домаќин, претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев. Во своето воведно обраќање премиерот Заев изјави: „На …

Прочитајте повеќе »