Глобус

Српската влада го повлече Законот за експропријација, една од причините за протестите

Владата на Србија на седницата на 8 декември донесе одлука за повлекување на Законот за експропријација од собраниска процедура, кој беше вратен во Собранието на Србија на повторно разгледување од претседателот Александар Вучиќ. Во соопштението се наведува дека Владата ќе направи анализа дали се неопходни измени на Законот за експропријација. …

Прочитајте повеќе »

Бајден се закани со санкции доколку Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден го предупреди рускиот претседател Владимир Путин дека Русија ќе биде погодена со „силни економски и други мерки“ како казна доколку Москва започне офанзива против Украина, соопшти Белата куќа. Двајцата лидери на 7 декември одржаа видео конференција, во нивните трети директни разговори откако Бајден ја презеде функцијата …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ најави негов став за законот за експропријацијата

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека денеска ќе ја информира јавноста за неговиот став за законот за експропријација, наведувајќи дека целиот пакет е во подготовка и оти сите барања се анализираат. „Подготвуваме дополнителни проверки уште еднаш за да не направиме ништо противуставно“, изјави Вучиќ, наведувајќи дека не знаел оти Советот …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Германија во очекување на заклетвата на новиот канцелар – Олаф Шолц

Олаф Шолц денеска треба да биде потврден во Бундестагот за нов германски канцелар, на чело на коалиција од СПД, Зелените и ФДП. Со тоа по 16 години завршува ерата на Меркел. Социјалдемократот Олаф Шолц е единствен кандидат за сојузен канцелар, а за изборот е потребно мнозинство од пратениците во Бундестагот. …

Прочитајте повеќе »

Еколошки протести во Србија– немири во „Вучиќ-ленд“

Втор викенд по ред многу улици и автопати во Србија беа блокирани. Демонстрантите ги критикуваат плановите за изградба на рудник, но и автократскиот претседател. Најпопуларната телевизија во Србија, Пинк, во саботата се вклучи во живо. Демонстранти блокираа над 50 клучни прометни точки во земјата, меѓу кои дури и автопатот низ …

Прочитајте повеќе »

И покрај пандемијата бизнисот со оружје цвета

Зделки вредни 531 милијарда долари. Најголемите 100 производители на оружје во светот според новиот извештај на СИПРИ дури и ја зголемиле продажбата во пандемиската 2020 година, иако светската економија западна во криза. Локдауни, прекинати дистрибутивни ланци, несигурни потрошувачи: корона пандемијата во цел свет предизвика криза во економијата. Но, една бранша …

Прочитајте повеќе »

Почнаа консултациите за нова влада на Бугарија – Радев прво прашал за став за Северна Македонија

Времето на едноличната премиерска власт заврши, порача претседателот на Бугарија, Румен Радев, почнувајќи ги претпладнево консултациите со парламентарните партии за формирање на новата влада на Бугарија, јави бугарски „Медиапул“. „Ефикасно управување во формата на коалиција може да постои само ако има взаемно почитување меѓу партнерите. Времето на едноличната премиерска власт заврши …

Прочитајте повеќе »

Соборената лидерка на Мјанмар осудена на четири години затвор од воениот режим

Аунг Сун Су Чи, добитничка на Нобеловата награда за мир и поранешна премиерка на Мјанмар која беше соборена од војската, осудена е на четири години затвор, јавуваат светските медиуми. Су Чи беше симната од власт со воениот пуч што се случи во февруари годинава во Мјанмар. Војската тогаш ја презеде …

Прочитајте повеќе »