Глобус

Навреда за кралицата – Владата на Борис Џонсон се извини

Владата на британскиот премиер Борис Џонсон ѝ се извини на Бакингамската палата за забава за време на локдаун, вечерта во пресрет на погребот на сопругот на кралицата, принцот Филип. „Крајно е жалосно што ова се случи во моменти на национална тага“, изјави портпаролот на британскиот премиер денеска во Лондон. Како …

Прочитајте повеќе »

Што всушност се случи во Казахстан?

Кои беа причините, а кои се последиците од протестите? Што го очекува Казахстан во иднина и каква е ситуацијата таму сега? ДВ разговараше со експерти кои беа сведоци на случувањата во Алмати. Ситуацијата во Казахстан по протестите полека се смирува, велат набљудувачите на лице место со кои разговараше ДВ. И во …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Масовно корона-тестирање во Кина

Масовно корона-тестирање во Кина

Кина почна масовно корона-тестирање на населението во градот Тијанџин. Со тоа би требало да се спречи ширењето на Омикрон. Три недели пред Олимписките игри во Пекинг, жителите на градот Тијанџин, кој од главниот град на Кина е оддалечен 115 километри, мора да се подложат на тестирање за корона. На тест …

Прочитајте повеќе »

Регистрирани нови земјотреси кај Лерин

Карта Балкан Лерин

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска повторно регистрираше серија на земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин. Епицентрите се наоѓаат 120 километри јужно од Скопје, во соседна Грција. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, од населението во градот Битола и околината најсилно беше почувствуван земјотресот во …

Прочитајте повеќе »

Почина претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли

Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли почина на 65-годишна возраст, соопшти неговиот портпарол. Сасоли почина рано изутрината во болница во италијанската општина Авиано, изјави портпаролот Роберто Куило. Вчера Парламентот на ЕУ потврди дека италијанскиот политичар од левиот центар бил во болница во Италија од 26 декември. Во соопштението се вели …

Прочитајте повеќе »

САД побараа објаснување од казахстанските власти за повикот на странски сили во земјата

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја осуди одлуката на казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев да се пука без предупредување врз протестантите во земјата. САД побараа објаснување од казахстанските власти за одлуката на Токаев да побара помош од странски воени сили од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ). Русија испрати неколку …

Прочитајте повеќе »

Голем пожар во Њујорк, загинаа најмалку 19 лица

Во пожар во зграда во Њујорк загинаа најмалку 19 луѓе, меѓу кои и девет деца, соопшти градоначалникот Ерик Адамс. Противпожарната служба соопшти дека во пожарот во населбата Бронкс има околу 60 повредени, од кои 32-ца се во животна опасност. Шефот на службата, Даниел Нигро, изјави дека чадот во зградата се …

Прочитајте повеќе »

Состанок на бугарскиот Совет за национална безбедност за Северна Македонија

Претседателот на Бугарија Румен Радев за денеска свика состанок на Советодавниот совет за национална безбедност. Како што соопшти прес-службата на претседателот, темата е „Интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Улогата на Бугарија во проширувањето на ЕУ и во процесот на стабилизација и асоцијација: Република Северна Македонија и Албанија“. Премиерот Кирил …

Прочитајте повеќе »