Глобус

Во голема акција на полицијата од десетици земји разбиена огромна криминална група и уапсени стотици криминалци

Во акција на полицајци од Европа, САД, Австралија и Нов Зеланд се извршија стотици апсења низ целиот свет за време на масовна операција против организираниот криминал. Австриската федерална полиција и ФБИ ги следеле комуникациите на криминалците и илјадници шифрирани пораки биле дешифрирани во реално време за период од три години …

Прочитајте повеќе »

САД одобрија нов лек за Алцхајмерова болест

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот нов лек за Алцхајмерова болест по скоро 20 години, игнорирајќи ги предупредувањата од независни советници дека третманот не се покажал како ефикасен за болеста што го уништува мозокот. Тоа е единствениот лек што, според американското регулаторно тело, постои можност да …

Прочитајте повеќе »

Германија бара укинување на правото на вето во ЕУ

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска побара ЕУ да го укине правото на земјите-членки да ставаат вето на надворешно-политички одлуки. Мас смета дека е недозволиво ЕУ да биде држена како „заложник“. „Не може повеќе да бидеме држени како заложници од оние кои ја парализираат европската надворешна политика со своите …

Прочитајте повеќе »

Медиапул: Во Бугарија биле прислушувани и предводниците на протестите против власта на Борисов

Медиумите во Бугарија објавуват дека биле прислушувани сегашниот технички министер за култура, Велислав Минеков, адвокатот Николај Хаџигенов и Арман Бабикјан, кои беа меѓу најактивните во протестите против власта минатото лето а медиумите ги нарекуваа „Отровното трио“, пишува бугарски „Медиапул“. Прислушувањето наводно се вршело во рамки на истражните постапки за избеганиот бугарски …

Прочитајте повеќе »

Коронавирусот уништи сто милиони работни места

Пазарот на труд ќе се опорави од Ковид-пандемијата дури во 2023 година – загубата на работни места доведе до уназадување од пет години, констатира нов извештај на ОН. Милиони луѓе се доведени до сиромаштија. Корона-кризата дејствува разорувачки врз пазарите на трудот, констатираат ОН. Во тековнава година пандемијата предизвика губење на …

Прочитајте повеќе »

Потона најголемиот брод на иранската морнарица откако се запали, екипажот бил евакуиран

Најголемиот брод на Иранската морнарица потона во Оманскиот Залив откако се запали денеска под непознати околности, но целиот екипаж бил безбедно евакуиран, објавија државните медиуми. Државната телевизија извести дека бродот што се запалил е помошен брод Карг, именуван по островот каде се наоѓа главниот ирански нафтен терминал. „Сите напори да …

Прочитајте повеќе »

Томислав Томашевиќ од зелено-лева коалиција нов градоначалник на Загреб

Нов градоначалник на Загреб е Томислав Томашевиќ, активист и борец за јавниот интерес во главниот град на Хрватска, кандидат на зелено- левата коалиција „Можеме“. Во вториот круг што беше одржан вчера, 39- годишниот Томашевиќ освои речиси двојно повеќе гласови од противкандидатот од десното Татковинско движење, музичарот Мирослав Шкоро. Градоначалник на …

Прочитајте повеќе »

Крај на владеењето на Нетанјаху?

Бенјамин Нетанјаху е на премиерската функција во Израел подолго од сите негови претходници. Но, сега неговите противници создаваат коалиција, која може да го отстрани од власт. Во Израел, по дванаесет години на повидок е крај на ерата на премиерот Бенјамин Нетанјаху. Неговите политички противници сакаат да формираат владина коалиција. Лидерот …

Прочитајте повеќе »