Глобус

Во нередите во Казахстан убиени 16 полицајци и војници

Според соопштеното денеска од власта во Казахстан, во досегашните нереди се убиени 16 полицајци и војници, а 1.300 се повредени. Безбедносните сили уапсиле околу 6.000 луѓе, пренесе руската новинска агенција Итар-Тасс. Меѓу уапсените има и значителен број странски државјани. „Покренати се 125 кривични постапки, а приведени се 5.800 луѓе“, се …

Прочитајте повеќе »

Германија: Експлозија на цените на струјата, гасот и нафтата за греење

Енергијата во Германија во 2021 поскапе како никогаш досега. Потрошувачите и стопанството се под големо оптоварување. По падот на економските активности на почетокот на пандемијата, уследи голема побарувачка по енергенси. Цените на електричната струја, гасот и нафтата за греење во Германија буквално експлодираа. Во рок од неколку месеци повеќекратно се …

Прочитајте повеќе »

Нови блокади против проектот Рио Тинто во Србија

Здружението на еколошки организации на Србија денеска организираше нови блокади низ земјата во знак на протест против ископот на литиум и проектот „Јадар“ на компанијата Рио Тинто. Како што јави дописникот на МИА, во Белград во близина на Сава центарот и во Нови Сад во близина на автопатот Белград- Суботиќ …

Прочитајте повеќе »

Дали Владата на Петков ќе го надмине популизмот кон Северна Македонија?

Новата про-европска влада во Софија ветува дека ќе најде начин да го надмине ќорсокакот поради ветото за отворање на преговорите на С. Македонија со ЕУ. Какви се шансите за компромис? Не постои рационално објаснување за бугарското вето за отворањето пристапни преговори на Северна Македонија. Националистите во претходната влада едноставно сакаа да си …

Прочитајте повеќе »

Казахстан значи помалку веројатна војна во Украина

По масовните протести во Казахстан, Кремљ веројатно нема да сака „разместување на два фронта“. Ако Русија сака „враќање“ на Украина, се заканува опасност да го „загуби“ Казахстан, смета Андреј Гурков. Масовните протести во Казахстан накратко го засенија најважното геополитичко прашање за Европа во последните недели: се заканува ли војна на …

Прочитајте повеќе »

САД со нови санкции кон Додик

Американското Министерство за финансии објави проширени санкции кои го опфаќаат и членот на босанските Срби на тричленото претседателство на Босна и Херцеговина, Милорад Додик. Санкциите за дела за корупција се воведени против самиот Додик, но и против Алтернативната телевизија од Бања Лука, која е поврзана со Додик. Додик претходно денеска …

Прочитајте повеќе »

Една година од протестите и упадот во Капитол во САД

Протест

Минатата година, на 6-ти јануари голема група на поддржувачи на пронаешниот претседател на САД, Доналд Трамп се собраа пред зградата на конгресот протестирајќи ја одлуката добиена по изборите во 2020 година и поргалсувањето на новиот и сега актуелен претседател, Џо Бајден. Протестот е забележан како вистински историски ужас во кој …

Прочитајте повеќе »

Науката за Омикрон: поблаги симптоми и полесен тек на болеста

вакцина

Сојот Омикрон е позаразен од сите досега познати варијанти на коронавирусот, и дури успева да ги заобиколи антителата на оздравените и вакцинираните. Но неговите симптоми се поблаги, а текот на болеста полесен. Според една британска студија, ризикот да бидете хоспитализирани откако сте биле заразени со новата варијанта на коронавирус Омикрон е за …

Прочитајте повеќе »