Глобус

Зелена атомска енергија? Не, благодарам!?

ЕУ сака инвестициите во атомска енергија делумно да ги декларира како еколошки. Тоа може да го одолговлечи воведувањето на обновливи енергии, не и да го запре. Не постои ренесанса за атомската енергија, смета Јенс Турау. Во однос на иднината на атомската енергија, на почетокот од годинава стигнаа две информации кои …

Прочитајте повеќе »

Рускиот суд нареди затворање на групата за човекови права „Меморијал“

Врховниот суд на Русија во вторникот на 28 декември, нареди затворање на „Меморијал“, најистакнатата група за човекови права во земјата, која се занимаваше со чистките од ерата на Сталин и ја симболизира постсоветската демократизација, објави Eуроактив, а пренесува Порталб.мк. Пресудата против централната структура на групата „Меморијал“ доаѓа една година откако власта во …

Прочитајте повеќе »

Бела блокада на Вашингтон

На почетокот на годината температурите беа сè уште умерени, но сега снежна бура го погоди источниот брег на САД. Главниот град е парализиран, сообраќајот е во застој, федералните служби и училиштата останаа затворени. Зимска бура донесе обилни врнежи од снег, проследени со силни ветрови во поголемиот дел од источниот брег и …

Прочитајте повеќе »

Човекот кој пребега од Јужна во Северна Кореја – поранешен бегалец во обратна насока

Човекот кој во новогодишното утро ја преминал строго чуваната граница од Јужна во Северна Кореја, претходно побегнал од Северна Кореја. „Претпоставуваме дека станува збор за истиот човек, кој во ноември 2020 година пребега кај нас преку граничната ограда со бодликава жица“, изјави претставник на јужнокорејското Министерство за одбрана денеска за …

Прочитајте повеќе »

Трампата на Слави Трифонов: Безвизно патување за Бугарите во замена за почеток на преговори за Македонците

Трифонов

Бугарскиот шоумен и политичар бара од ЕУ и САД да ја примат неговата земја во Шенген зоната и да ги укинат визите за нејзините граѓани во замена за подигање на ветото за Северна Македонија. Лидерот на движењето Има таков народ, Слави Трифонов преку Фејсбук статус побара на Бугарија да и …

Прочитајте повеќе »

Бајден му вети на Зеленски дека ќе дејствува решително ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џо Бајден ја увери Украина во американската поддршка во контекст на руското воено засилување на границите на Украина, велејќи му на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на телефонскиот разговор на 2 јануари дека САД и нивните сојузници „одлучно ќе одговорат“ доколку Русија ја нападне Украина. Бајден „ја …

Прочитајте повеќе »

2021 година низ фотографии

2021 ГОДИНА НИЗ ФОТОГРАФИИ  1.Зградата на Капитол во Вашингтон нападната од про-Трамп поддржувачи на 6 јануари 2021 година  2.Ела Губиоти го прегрнува својот партнер Џанкарло Ванимартини, анестезиолог кој е хоспитализиран 10 дена, во безбедна просторија каде што пациентите и роднините можат да се гушкаат едни со други заштитени со пластична …

Прочитајте повеќе »

Голем пожар во Колорадо, се трага по три лица

Најмалку три лица се водат за исчезнати во шумскиот пожар во американската држава Колорадо, соопштија тамошните власти. Пожарот уништи речиси 1.000 домови и други објекти. По исчезнатите се трага со кучиња, соопштија властите. Шерифот на округот Болдер, Џо Пеле, рече дека трите лица живееле во домови кои биле зафатени од …

Прочитајте повеќе »