Глобус

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот на хотелот во Кабул

Одговорноста за синоќешниот напад врз хотелот „Интерконтинентал“ во Кабул ја презедоа талибанците. Во нивното образложение се вели дека пет напаѓачи со самоубиствени појаси барале странци и припадници на авганистанската власт. Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид изјавил дека бунтовниците првично планирале хотелот да го нападнат во четвртокот вечерта, но нападот се …

Прочитајте повеќе »

Тероризмот повеќе не е во безбедносниот фокус на САД, туку Русија и Кина

Министерот за одбрана на САД, Џејмс Матис изјави дека натпреварот помеѓу големите сили, а не тероризмот, е сега во фокусот на американската одбранбена стратегија, пренесува „Би-би-си“. Зборувајќи во Вашингтон, Матис рече дека САД се соочуваат со „растечки закани од ревизионистичките сили, како што се Кина и Русија“, кои сакаат да …

Прочитајте повеќе »

Турција почна со гранатирање на курдската енклава Африн во Сирија

Турската артилерија денеска почна со гранатирање на регионот Африн во северозападна Сирија, со што Анкара и официјално ја почна кампањата против курдската милиција во ова подрачје, јавуваат светските агенции. Курдската команда соопшти дека турските сили истрелале околу 70 гранати на курдските села. Прекуграничниот напад следи по неколкудневните закани на турскиот …

Прочитајте повеќе »

УНИЦЕФ: Во Јемен страдале или биле повредени 5.000 деца

УНИЦЕФ соопшти дека како последица од војната во Јемен страдале или биле повредени околу 5.000 деца додека 1,8 милиони се прегладнети. Во извештајот на УНИЦЕФ наведено е дека речиси два милиони деца не одат во училиште од почекот на конфликтот во Јемен кој изби во март 2015 година. Речиси половина …

Прочитајте повеќе »

Обдукцијата покажува дека Ивановиќ бил убиен со шест куршуми

Обдукцискиот наод покажува дека косовскиот политичар Оливер Ивановиќ бил убиен со шест куршуми од пиштол марка М70А, познат како „долга деветка“. -Постојат шест влезни рани и четири излезни. Два куршума се задржале во телото. Повредите се во пределот на горниот дел на градниот кош – изјави Милан Ивановиќ директорот на …

Прочитајте повеќе »

Туск: ЕУ е отворена за можноста Велика Британија и натаму да остане членка

Европската Унија е отворена за можноста дека Велика Британија ќе го промени ставот за Брексит и ќе остане дел од Унијата, рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во Европскиот парламент. Туск изјави дека доколку владата на Велика Британија остане на својата одлука да ја напушти ЕУ, Брексит со сите …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ: Убиството на Ивановиќ е терористички акт, бараме учество во истрагата

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби, е терористички акт и дека Србија ќе бара да учествува во истрагата на Косово. – За Србија ова е терористички акт и така ќе се однесуваме кон него – изјави Вучиќ на …

Прочитајте повеќе »

Во Митровица е убиен Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби

Лидерот на иницијативата „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ утрово е убиен од огнено оружје во Северна Митровица, на Косово. Ивановиќ им подлегнал на повредите откако утрово околу 8.15 часот во него било пукано од огнено оружје пред неговата канцеларија во Северна Митровица, потврдил неговиот адвокат Небојша Влајиќ за „Радио Слободна …

Прочитајте повеќе »