Select Page

Category: Интервјуа

АТАНАСОСКИ: Лицемерно е да изразам поддршка на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ!

Влатко Атанасоски, истакнат политичар и поранешен координатор на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп, овој пат нема да го даде својот глас за својот сопартиец Марјан Ристески, иако токму Атанасоски беше силна поддршка на...

Прочитај повеке

Вера Бунтеска: Сојузот на борци функционира во импровизирани услови

Во годината кога се навршуваат 75 години од почетокот на востанието на македонскиот народ против фашистичкиот окупатор, се одбележуваат годишнини и од други значајни настани од антифашистичката револуција, меѓу кои и формирањето...

Прочитај повеке

Интервју со Никола Димитров: Изборите се референдум кој ќе покаже дали поседуваме морална и човечка сила да имаме пристојна држава

Никола Димитров е поранешен заменик министер за надворешни работи и советник за национална безбедност на поранешниот претседател Борис Трајковски. Тој беше амбасадор на нашата држава во Вашингтон, во чиј мандат САД ја признаа...

Прочитај повеке

Горан Милевски: Двата опозициски фронта ќе ја направат власта ранлива на изборите

  Разговараше: Зоран Милошески ПУБЛИКУМ: Какви се Вашите впечатоци после Конгресот на СДСМ? Ќе одговорат ли позитивно опозицијата, граѓанскиот сектор, интелектуалците на повикот на Заев за заеднички настап на изборите?...

Прочитај повеке

Битола ги има сите предуслови да биде најразвиениот и најубавиот град во Македонија

Интервју со Дуле Груевски, граѓански активист и член на здружението „За нас се работи“  Разговараше: Зоран Милошески Публикум: Што се случува со здружението „За нас се работи“? Како тоа функционира во овој момент, со оглед на...

Прочитај повеке
Loading