Магазин

Четири медали за македонската карате репрезентација на Европското првенство во Финска

Македонската карате-репрезентација се врати од 48. Европско првенство (ЕП) за кадети, јуниори и помлади сениори (У 21 година), што се одржа изминатиот викенд во Тампере, Финска, со четири медали. Ова е огромен успех за македонското карате од причина што на ЕП во Тампере настапија над 1.000 натпреварувачи од 45 држави. …

Прочитајте повеќе »

ЗАПОЧНУВА 42. МЕЃУНАРОДЕН СТУДЕНТСКИ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ

Во организација на Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев“ – Скопје, вечерва започнува 42. издание на Меѓународниот студентски фолклорен фестивал. Годинава настанот ќе се одржи на две локации – Плоштад „Мајка Тереза“ и Плоштад „Млечен ресторан“. Почетокот на сите концертни вечери е од 20:00 часот. На годинешното издание, учество ќе земат …

Прочитајте повеќе »

Од четврток до недела ќе се одржи десеттото издание на Prilep Jazz Wekend фестивалот

Во организација на здружението за субкултура  ПП ЏЕЗ ФЕСТИВАЛ, на 26, 27, 28 и 29 август 2021г, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде одржано десеттото јубилејно издание на Prilep Jazz Weekend фестивалот. Фестивалот ќе го отворат „Кантон 6“,  пионерски кросовер музички проект, кој датира од 2000 …

Прочитајте повеќе »

Метеорскиот дожд „Персеиди“ виден од Стоби (Фотогалерија)

Античкиот локалитет Стоби е секако едно од најдобрите места во земјава да се фотографира метеорскиот дожд „Персеиди“. Фоторепортерот на „Мета“ се обиде да го долови чувството да се гледа овој астрономски феномен од местото каде пред повеќе од милениум и половина активно се живеело. Метеорскиот дожд „Персеиди“ врвот на активноста …

Прочитајте повеќе »

Нуров поразен во четвртфиналето, Македонија го заврши учеството на ЛОИ со еден сребрен медал

Последниот македонски учесник на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, борачот Магомедгаџи Нуров, беше елиминиран во четвртфиналето во категоријата до 97 килограми слободен стил. И покрај тоа што важеше за фаворит во борбата, Нуров беше поразен од кубанскиот шампион Реинерс Салас Перез, кој на крајот славеше со 6:4. Македонскиот борач …

Прочитајте повеќе »

Каратистката Јованоска заврши деветта во натпреварувањето во кати на Олимпијадата во Токио

Каратистката Пулексенија Јованоска не успеа да ја помине првата фаза во натпреварот во кати на карате турнирот на Олимписките игри во Токио. Таа во своето деби на Олимпијадата заврши на деветтото место. Јованоска рано изутринава настапи во првата квалификациска група и освои 23.80 поени во првото и 24 поени во …

Прочитајте повеќе »

Пулексенија Јованоска: Учеството на Олимписките игри во Токио, е остварување на мојот животен сон

Со државната репрезентативка во карате и учесничка на Олимписките игри во Токио, Пулексенија Јованоска, разговаравме непосредно пред нејзиното заминување за Токио, каде ќе се натпреварува во дисциплината „кати“, во која место има само за 10-те најдобри каратистки во светот. За притисокот на јавноста пред настапот на едно вакво натпреварување… Јованоска: …

Прочитајте повеќе »

ТикТок стана неофицијален канал за видеа на спортистите на Олимписките игри во Токио

Спортистите што се натпреваруваат на Летните олимписки игри во Токио го искористија ТикТок за да ги објават незаборавните моменти што ги доживеале пред, за време и по олимписките натпреварувања, пишува Би-би-си. Еден од многубројните корисници на ТикТок е британскиот пливач Адам Пити, кој на 26-годишна возраст успеа да го освои златниот медал …

Прочитајте повеќе »