Магазин

Ирската кинематографија за првпат претставена во Македонија во рамки на фестивалот „Киненова“

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, синоќа во рамки на својата редовна програма за првпат ја претстави современата ирска кинематографија во Македонија, во присуство на Амбасадорот на Ирска за Романија, Македонија и Молдавија, Пол МекГери, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорите на Франција и Шведска, Сирил Бомгартнер и Матс Стагансон и бројни претставници на …

Прочитајте повеќе »

Првиот пациент со ковид-19 бил на пазарот за животни во Вухан, открива нова американска студија

Според нова студија на научник од САД, првиот пациент, односно „нултиот“ пациент со ковид-19 била продавачка на пазарот за животни во кинескиот град Вухан и таа е регистрирана на 11 декември 2019. Досега во голем дел се сметаше дека првиот пациент е маж, сметководител, регистриран на 8 декември, а кој …

Прочитајте повеќе »

Од денеска задолжително поседување на зимска опрема

Од утре па се до 15 март задолжително треба да се поседува пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возило, велосипед и запрежно возило за безбедно учество во сообраќајот на патиштата, како и на трактори за безбедно извршување на земјоделски односно шумски работи, соопшти Министерството за внатрешни работи. Под …

Прочитајте повеќе »

Премиера на “Душа бакшиш” од Дац и Александар (ВИДЕО)

Велат дека, “Душа бакшиш”, е продолжение на прикаската од “Уште ми фалиш”… Таа е химна на кафаната како институција во која се испреплетуваат сите човечки судбини. Искрено се надеваме дека сите ќе се пронајдете во неа… И ќе стане ваша песна…

Прочитајте повеќе »

„Чекај ме“: Тажната приказна за најубавите љубовни стихови

Константин Симонов е еден од највлијателните руски писатели на сите времиња. Тој е шесткратен добитник на „Сталиновата награда“, „Лениновата награда“, орденот „Бел лав“, а прогласен е и за херој на Советскиот Сојуз. Сепак, ширум светот ќе остане запаметен по стиховите за песната „Чекај ме“. Приказната поради која Симонов ја напишал …

Прочитајте повеќе »

Македонски средношколци на пракса во Шпанија: Покажавме знаење

Седум ученици од средните училишта АСУЦ „Боро Петрушевски“ и СУГС „Владо Тасевски“ од Скопје реализираа едномесечна пракса во компании во Севилја, Шпанија, од каде се вратија со поголемо професионално и практично искуство. Посетата се реализираше во рамки на три годишен проект INTERVET Западен Балкан, кој ќе овозможи над 360 ученици од …

Прочитајте повеќе »

Достоевски ни е потребен и денес

Фјодор Достоевски до денес се смета за еден од најголемите светски писатели, филозофи и психолози. И се чини дека на 200-годишницата од неговото раѓање делата кои ги напишал се поактуелни од кога било. Русија и светот деновиве одбележуваат 200 години од раѓањето на Фјодор Михаилович Достоевски, од чие перо излегоа познати …

Прочитајте повеќе »