Магазин

Во Прилеп одбележан Светскиот ден на џудото

По повод Светскиот ден на Џудото, денеска во Паркот на револуцијата, со почитување на мерките за заштита од Ковид-19, а во организација на ЏК „Сеишин“  од Прилеп, се одржа настан со кој беше одбележан овој значаен ден за џудо-спортот. Оваа година Светскиот ден на џудото се одбележа под мотото „Заедно …

Прочитајте повеќе »

Споменикот во чест на Горан Стефановски наскоро ќе биде поставен во Дебар Маало

Општина Центар заедно со семејството на починатиот писател, режисер, сценарист, драматург и еден од најзначајните ликови во македонската култура, Горан Стефановски наскоро ќе постават споменик во негова чест во Дебар Маало. „Симболичниот споменик е веќе излеан, се наоѓа во Лондон, Велика Британија и ќе биде поставен во паркчето кое се наоѓа спроти …

Прочитајте повеќе »

Трпаноски: Македонија и македонските џудисти ќе ги ставиме на мапата на големите меѓународни натпреварувања

Интервју со Владимир Трпаноски, претседател на Џудо федерацијата на Македонија Како еден од врвните приоритети ни се развивање и популаризација на џудо-спортот во Македонија, за што прво што направивме во претходниот период е стабилизација на своето и работењето на клубовите. Создадовме активности за константен напредок и помош на клубовите, така …

Прочитајте повеќе »

Мотоцентар: Ви ја претставуваме новата гума за сите сезони Nokian Seasonproof

Ви ја претставуваме новата Nokian Seasonproof – all-season гума која нуди безбедност за сите временски услови во текот на целата година. Како оптимално решение за возачите кои сакаат да се збогуваат со сезонските промени во гумите, новиот Nokian Seasonproof нуди безбедност и погодност за секој ден од годината. Nokian Seasonproof …

Прочитајте повеќе »

Заврши првиот дел од првенството во пинг понг, прилепски „Младост 96“ есенски првак

По одигрувањето на последниот турнир од есенскиот дел на првенството во пинг понг во најсилната лига, екипата на „Младост 96“ од Прилеп со максимален учинок, девет победи од девет одиграни натпревари, неприкосновено го освои првото место. На второто место се наоѓа уште една прилепска екипа, „Младост“, која единствениот пораз во …

Прочитајте повеќе »

Креирана платформа „Web4Jobs“ за поврзување на млади невработени лица од Балканот

Со цел да се поврзaт млади невработени лица од регионот на Западен Балкан и да се обезбедат можности за вработување, образование, обуки, мобилност и претприемништво за успешен влез на пазарот на труд, неколку балкански граѓански организации, меѓу кои и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ја креираа онлајн платформата Web4Jobs. „Со платформата …

Прочитајте повеќе »

„Бајки од Македонија за цела година“ помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади на престижната листа White Ravens

Илустрираната книга „Бајки од Македонија за цела година“ е вброена на престижната листа White Ravens, помеѓу 200 најдобри книги за деца и млади во светот. Интернационалната младинска библиотека од Минхен, секоја година објавува листа на 200 книги за деца и млади од автори од целиот свет, кои ги препорачува како …

Прочитајте повеќе »

Фејсбук ќе го третира негирањето на Холокаустот како забранет говор на омраза

Фејсбук ги менува своите интерни правила со вклучување на негирањето на Холокаустот во дефиницијата на говор на омраза, откако неколку години трпеше критики дека не презема доволно силни мерки за спречување на тој облик на дезинформации. Моника Викерт, потпретсетаделка на Фејсбук за јавни политики за содржини на 12 октомври објавила блог …

Прочитајте повеќе »