Магазин

Последните смртни казни во поранешната СФРЈ

Во Македонија, последната смртна казна била извршена во 1987 година, после пресуда на тогашниот скопски Окружен суд. Имено, Маље Зекири од село Зајас ја силувал својата 15 годишна ќерка Беглија, а потоа со најлонско јаже ја задушил правејќи јамка околу вратот. Со цел да го прикрие злосторството, телото на мртвата …

Прочитајте повеќе »

Barcelona Gipsy balKan Orchestra: Македонската музика отсекогаш била нешто посебно, нешто вечно

Бендот Barcelona Gipsy balKan Orchestra (БГКО) со прекрасната вокалистка Маргерита Абита го одушеви светот со преработката на песната „Море сокол пие“. Таа, откако се придружи на бендот во ноември 2019 година донесе нови вкусови, свежа енергија и нова суштина на интернационалниот бенд. Сега, тие со ентузијазам чекорат кон нивната 10-годишнина, со објавени шест успешни …

Прочитајте повеќе »

Наградениот роман „Амок – луксембуршка љубовна приказна“ од Тулио Форџарини објавен на македонски јазик

Издавачката куќа „Готен“ го најави објавувањето на романот „Амок – луксембуршка љубовна приказна“ со превод на макеоднски јазик. Тулио Форџарини во својот роман пишува низ призмата на петнаесетгодишен протагонист кој живее на општествените маргини и проговорува за проблемите на социјалната изолација, запоставеноста, недостигот на перспектива, нарушувањето во однесувањето и бесмисленото насилство. „Својата …

Прочитајте повеќе »

Новата сензација во Зоолошката во Скопје: Бебето мармозетче порасна доволно за да се слика и да прави фризури

Кога се роди на 26 септември, џуџестото мармозетче беше минијатурно како нокт. Тогаш вработените во Зоолошката градина Скопје рекоа дека е толку мало што дури не се гледа на камера. Сега порасна доволно за цврсто да се држи за неговите родители, да им прави фризури и да позира пред објективот на Мета.мк. „Во Скопје Зоо има два пара мармозети, од …

Прочитајте повеќе »

Објавен Конкурсот за најдобар дебитантски прозен ракопис „Новите!“ за 2021 година

Издавачката куќа Темплум по шеснаесетти пат го распишува конкурсот „Новите!“ за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик. Целта на наградата е да ги промовира и афирмира новите автори во македонската книжевност, новите тенденции во литературата, новите поетички начела, новиот пристап, новиот начин на организирање во сферата на литературата, новите …

Прочитајте повеќе »

Потребни ни се сензори за безболно мерење на гликемијата, вели Миа Чичкариќ 16 годишна средношколка со дијабетес

Миа Чичкариќ има 16 години и е ученичка во трета година во гимназијата „Орце Николов“. Она што оваа млада девојка ја прави вистински борец е тоа што веќе десет години секојдневно се соочува со предзивиците што ги носи тип 1 јувенилниот дијабетес, за кој не постои друг лек освен инсулинот. …

Прочитајте повеќе »

Скулпторот Жарко Башески со две дела ќе се претстави на изложба во Кралската палата во Милано

Македонскиот скулптор Жарко Башески ќе претстави две свои дела на интернационалната концептуална изложба која ќе се одржи во Кралската палата во Милано под насловот “Corpus Domini: Dal corpo glorioso alle rovine dell’anima“, со потпис на реномираната италијанска кураторка, Франческа Алфано Миљети. Изложбата, која за публиката ќе се отвори на 27 …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот ракомет се враќа дома – по пауза од 11 години ставена во функција Универзалната сала

„Храмот“ на прилепскиот ракомет, на малиот фудбал и кошарката, Универзалната сала, повторно им се враќа на спортистите! Под покровителство на Агенцијата за млади и спорт, вчера беа склучени договори за изнајмување на Универзалната сала на два спортски клуба од градот. Договорите беа склучени помеѓу АД за изградба и стопанисување со …

Прочитајте повеќе »