Магазин

Југословенската спортска легенда Славко Обадов, гостин на тридневниот семинар за џудо во Прилеп

Пишува: Зоран Милошески Во организација на џудо клубот „Сеишин“, а во соработка со џудо клубот „Џунс“ од Нови Сад, Србија, од 15-17 јуни во салата на ООУ „Кочо Рацин“ во Прилеп се одржа тридневен меѓународен џудо камп, семинар за помлади пионери и пионерки. Целта на семинарот беше подигнување на техничко-тактичката …

Прочитајте повеќе »

ЕП ја почна битката против враќање на километражите на автомобилите

Европскиот Парламент (ЕП) вчера изгласа резолуција со која бара од Европската Комисија (ЕК) во рок од една година да изготви законска рамка со која ќе се забрани враќањето на километражите на автомобилите и километражата ќе се контролира при секој технички преглед. Проблемот е толку голем, што во земји како Бугарија, …

Прочитајте повеќе »

Во недела ќе се одржат Мариовско-мегленските културни средби

Традиционалните Мариовско-мегленски културни средби ќе се одржат во недела на 3.јуни, во манастирот „Свети Илија“ во непосредна близина на селото Витолиште. Програмата започнува во 9 часот, со посета на спомен костурницата во Витолиште, додека официјалното отворање е во 10 часот, кога на присутните ќе им се обрати претседателот на здружението …

Прочитајте повеќе »

Концерт на хорот „Драган Шуплевски“ во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Под диригентство на Сашо Татарчевски, во петок на 1.јуни, со почеток во 20 часот, во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се одржи целовечерен концерт на мешаниот хор „Драган Шуплевски“ при ФМУ-Скопје. Хорот „Драган Шуплевски” при ФМУ Скопје е значаен фактор во музичкиот живот на РепубликаМакедонија. Сегашното …

Прочитајте повеќе »

Изложба на акварели на Снежана Илиева

„Дијалог со стварноста и акварелот“ е тема на изложбата на уметникот – акварелист Снежана Илиева, која со сликарство се занимава повеќе од 20 години и е член на Друштвото на ликовните уметници на Струмица. „За акварелот нема утре. Сликата завршува сега и денес. Таа е реална со чувство на духовна …

Прочитајте повеќе »

Наумче Мојсоски: Странците доаѓаат и си одат, иднината на македонскиот ракомет лежи во домашните играчи

Разговараше: Зоран Милошески Во четвртокот, на 24 мај, во Прилеп се одржа завршниот турнир во ракомет во кадетска конкуренција, на кој ракометната екипа на „Прилеп“ се закити со титулата државен првак, откако во финалето ја совлада „Струга“ со резултат 27:23. Меѓу присутните беше и еден од најдобрите македонски ракометари и …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со резултат 27:23. Предавајќи им ги медалите и пехарите на најуспешните екипи, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски напомена дека успехот на младите ракометари на РК „Прилеп“, е најдобра …

Прочитајте повеќе »

Преку бараж „Победа“ ќе го бара опстанокот во Првата лига

После одиграниот последен натпревар во Струмица, на ФК Победа АД и’ преостанува опстанокот во Првата лига да го обезбеди со победа на бараж меч, за кој што е веќе најавено дека ќе се игра на 3-ти јуни во Струмица. По завршување на полусезоната, вчера во клупските простории се одржа прес …

Прочитајте повеќе »