Магазин

Изложба на Сергеј Дамовски во ЦК „Марко Цепенков“

Во петок, 18 мај со почеток во 19.30 часот, во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „ Лепени, сечени, монтирани“, од уметникот Сергеј Дамовски. Сергеј Дамовски е дипломиран ликовен педагог со вајарство, работи како професор по ликовна уметност во СУГС „Цветан Димов“ во Скопје. …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар на фестивал во Бугарија

Со претставата „Обѕрни се во гнев“, во режија на Kристина Димитрова, во петок на 18 мај 2018 прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ гостува на Фестивалот на малите театарски форми  во Враца, Бугарија, кој е еден од најстарите театарски фестивали со долгогодишна историја во Бугарија. Во претставата играат актерите Димитар Ѓорѓиевски, Катерина …

Прочитајте повеќе »

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ го отвора Фестивалот на монодрамата во Битола

Утре, петок 11.мај, со претставата „Љубовни пози на историјата“ (Figurae veneris, historia) од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ ќе го отвори 20.Фестивал на монодрамата во Битола. Битолската публика ќе има можност да ја проследи претставата која отвора бројни прашања во однос на војната, љубовта, …

Прочитајте повеќе »

Изложба на Марко Кројач во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп

Утре, среда 25.април со почеток во 12.00 часот, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе биде отворена изложбата на фотографии „Споменици на Револуцијата“, на авторот Марко Кројач. Марко Кројач (во анаграфот Marc Schneider,1968) кој живее и работи во Берлин е постариот брат на независната сцена: слободен уметник, активист, …

Прочитајте повеќе »

Во Центарот за култура „Марко Цепенков“, изложба на дела од Струмичката ликовна колонија

Утре, петок 30 март, во 19.00 часот, во ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена изложба на дела од 54 Меѓународна Струмичка ликовна колонија, што ја организира Центарот за култура од Струмица. На увид пред љубителите на уметноста се 25 дела создадени на оваа реномирана меѓународна …

Прочитајте повеќе »

„Театар Комедија“ го прославува шестиот роденден

Пишува: Зоран Милошески По повод шестиот роденден на Театар Комедија, денеска вд директорот Сашо Ристовски одржа прес конференција. Во чест на Светскиот ден на театарот, 27 март, Ристовски за утре ја најави премиерата на хит комедијата „Не сега драга“, во режија на Коле Ангеловски, со која Театар Комедија истовремено и …

Прочитајте повеќе »

Младите џудисти од џудо клубот „Бушидо“, од турнирот во Србобран се вратија со десет медали

Членовите на џудо клубот „Бушидо“, од меѓународниот џудо турнир во Србобран, Република Србија, се вратија со 10 освоени медали. Постигнатиот успех беше причина младите прилепски џудисти и нивните тренери, да бидат примени од градоначалникот Илија Јованоски. Честитајќи им на успехот, градоначалникот рече дека постигнатите резултати претставуваат успех како за нив …

Прочитајте повеќе »

Стоби Флипс – Прв македонски бренд во вселената

Стоби Флипс, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира Стоби Флипс во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него. Со ова симболично лансирање на нови и далечни простори се одбележува 40-годишнината …

Прочитајте повеќе »