Спорт

Успешен настап на џудистите на „Сеишин“ на Балканското првенство во Кавадарци

Изминатиот викенд, во Кавадарци се одржа Балканско првенство за сениори-ки во џудо. Организатори на првенството беа Џудо федерацијата на Македонија, со техничка поддршка на Џудо клубот „Кожувчанка“ од Кавадарци. На првенството учество зедоа вкупно 8 држави, а во составот на македонската сениорска репрезентација беа и 5 членови на ЏК „Сеишин“ …

Прочитајте повеќе »

ШК „Прилеп“, единствениот клуб со шаховски простории во Македонија

Пишува: Зоран Милошески На 27. Екипно првенство во шах кое минатата недела се одржа во Струга, прилепските шахисти од ШК „Прилеп“ го поделија третото место со екипата на ШК „Гостивар“. И ова првенство помина во доминација на ШК „Алкалоид“ од Скопје, кои по рекорден 26-ти пат ја освоија шампионската титула. …

Прочитајте повеќе »

На двете последни натпреварувања, џудистите на „Сеишин“ освоија 16 медали

Пишува: Зоран Милошески Во саботата на 23. јуни во Солун, Грција, се одржа Европското клупско првенство во традиционално јапонско џудо. Првенството беше во организација на џудо клубот „Ираклис“ од Солун, во соработка со Светската џудо федерација во традиционално џудо. Со 6 натпреварувачи во конкуренција на јуниори и ветерани, учество на …

Прочитајте повеќе »

Југословенската спортска легенда Славко Обадов, гостин на тридневниот семинар за џудо во Прилеп

Пишува: Зоран Милошески Во организација на џудо клубот „Сеишин“, а во соработка со џудо клубот „Џунс“ од Нови Сад, Србија, од 15-17 јуни во салата на ООУ „Кочо Рацин“ во Прилеп се одржа тридневен меѓународен џудо камп, семинар за помлади пионери и пионерки. Целта на семинарот беше подигнување на техничко-тактичката …

Прочитајте повеќе »

Наумче Мојсоски: Странците доаѓаат и си одат, иднината на македонскиот ракомет лежи во домашните играчи

Разговараше: Зоран Милошески Во четвртокот, на 24 мај, во Прилеп се одржа завршниот турнир во ракомет во кадетска конкуренција, на кој ракометната екипа на „Прилеп“ се закити со титулата државен првак, откако во финалето ја совлада „Струга“ со резултат 27:23. Меѓу присутните беше и еден од најдобрите македонски ракометари и …

Прочитајте повеќе »

Кадетите на РК „Прилеп“ станаа државни прваци во ракомет

Ракометната екипа на „Прилеп“ е државен првак во кадетска конкуренција, откако синоќа во финалето на завршниот “фајнал фор“ ја совлада екипата на „Струга“ со резултат 27:23. Предавајќи им ги медалите и пехарите на најуспешните екипи, прилепскиот градоначалник Илија Јованоски напомена дека успехот на младите ракометари на РК „Прилеп“, е најдобра …

Прочитајте повеќе »

Преку бараж „Победа“ ќе го бара опстанокот во Првата лига

После одиграниот последен натпревар во Струмица, на ФК Победа АД и’ преостанува опстанокот во Првата лига да го обезбеди со победа на бараж меч, за кој што е веќе најавено дека ќе се игра на 3-ти јуни во Струмица. По завршување на полусезоната, вчера во клупските простории се одржа прес …

Прочитајте повеќе »

Младите џудисти од џудо клубот „Бушидо“, од турнирот во Србобран се вратија со десет медали

Членовите на џудо клубот „Бушидо“, од меѓународниот џудо турнир во Србобран, Република Србија, се вратија со 10 освоени медали. Постигнатиот успех беше причина младите прилепски џудисти и нивните тренери, да бидат примени од градоначалникот Илија Јованоски. Честитајќи им на успехот, градоначалникот рече дека постигнатите резултати претставуваат успех како за нив …

Прочитајте повеќе »