Спорт

Фото вест: Мартин Јованоски во водство на Светскиот куп во Турција

После трите одржани натпревари на Светскиот куп во параглајдинг во дисциплината прелети, кој од 4 до 11 септември се одржува во Аксарај, Турција, прилепчанецот Мартин Јованоски се наоѓа на челната позиција. Она кое што треба да се истакне е дека во Турција е собрана светската елита кога е во прашање …

Прочитајте повеќе »

Од петок до недела, Струга е домаќин на Балканскиот шампионат во веслање

Во деновите од претстојниот викенд, од петок 10 септември па до недела, 12 септември, Струга ќе биде домаќин на првиот Балкански шампионат во веслање. На шампионатот ќе учествуваат веслачи од 7 земји: Грција, Романија, Турција, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и домаќинот, Република Северна Македонија. Оваа спортска манифестација, која ќе …

Прочитајте повеќе »

Четири медали за македонската карате репрезентација на Европското првенство во Финска

Македонската карате-репрезентација се врати од 48. Европско првенство (ЕП) за кадети, јуниори и помлади сениори (У 21 година), што се одржа изминатиот викенд во Тампере, Финска, со четири медали. Ова е огромен успех за македонското карате од причина што на ЕП во Тампере настапија над 1.000 натпреварувачи од 45 држави. …

Прочитајте повеќе »

Нуров поразен во четвртфиналето, Македонија го заврши учеството на ЛОИ со еден сребрен медал

Последниот македонски учесник на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, борачот Магомедгаџи Нуров, беше елиминиран во четвртфиналето во категоријата до 97 килограми слободен стил. И покрај тоа што важеше за фаворит во борбата, Нуров беше поразен од кубанскиот шампион Реинерс Салас Перез, кој на крајот славеше со 6:4. Македонскиот борач …

Прочитајте повеќе »

Каратистката Јованоска заврши деветта во натпреварувањето во кати на Олимпијадата во Токио

Каратистката Пулексенија Јованоска не успеа да ја помине првата фаза во натпреварот во кати на карате турнирот на Олимписките игри во Токио. Таа во своето деби на Олимпијадата заврши на деветтото место. Јованоска рано изутринава настапи во првата квалификациска група и освои 23.80 поени во првото и 24 поени во …

Прочитајте повеќе »

Пулексенија Јованоска: Учеството на Олимписките игри во Токио, е остварување на мојот животен сон

Со државната репрезентативка во карате и учесничка на Олимписките игри во Токио, Пулексенија Јованоска, разговаравме непосредно пред нејзиното заминување за Токио, каде ќе се натпреварува во дисциплината „кати“, во која место има само за 10-те најдобри каратистки во светот. За притисокот на јавноста пред настапот на едно вакво натпреварување… Јованоска: …

Прочитајте повеќе »

Дејан Георгиевски со сребрен медал во теквондо на Олимписките игри во Токио

Дејан Георгиевски освои сребрен медал во теквондо во категоријата до 80 килограми на Олимписките игри во Токио, што претставува прв олимписки медал за Македонија по 21 година. Тој во финалето изгуби со 15:9 од Русинот Владислав Ларин. Георгиевски денеска ги совлада актуелниот светски првак Рафаел Јуниер Алба Кастилјо од Куба …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Италија им ги скрши срцата на Англичаните на „Вембли“

Со драматична серија пенали, фудбалската селекција на Италија ја совлада репрезентацијата на Англија со 3:2, откако финалето на ЕУРО2020 пред 60.000 гледачи на „Вембли“ по 120 минути игра заврши со резултат 1:1. Англија дојде во водство со најбрзиот гол во историјата на европските финалиња, кој по само 117 секунди го постигна Лук …

Прочитајте повеќе »