Спорт

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски старо-нови шампиони во атлетика

Во неделата, на 4 јули, во Скопје се одржа Националното првенство на Македонија во полумаратон, како дел од календарот на Атлетска Федерација на Македонија. И оваа година победници на полумаратон во Националното државно првенство на Македонија се Андријана Поп Арсова (АК Делта), кај дамите, и Дарио Ивановски (АК Делта) во …

Прочитајте повеќе »

Атлетичарката Ислами постави нов државен рекорд и победи на 400 метри со пречки на ЕП во Кипар

Најдобрата македонска атлетичарка Дрита Ислами постави нов државен рекорд на 400 метри со пречки и победи на трката на Европското првенствено – трета дивизија што се одржува во Кипар, информираат од Атлетската федерација на Македонија. „57.53 секунди и прво место, што е еднакво на 1.095 бода според таблицата на Светската …

Прочитајте повеќе »

Каракатистката Пулексенија Јованоска ќе настапи на Олимписките игри во Токио

Олимпискиот стипендист на МОК и член на Карате федерацијата на Македонија, Пулексенија Јованоска, е седмиот македонскиот спортист кој ќе учествува на Олимписките игри во Токио. Јованоска на 5 август ќе настапи во „Нипон Будокан“ салата (Nippon Budokan), со почеток во 10:00 часот по јапонско време, односно во 03:00 часот наутро …

Прочитајте повеќе »

„Победа“ ги резервираше првите засилувања: Спиркоски, Дигаловски и Момировски нови членови на прилепскиот клуб

На првиот ден од летниот преоден рок, прилепскиот второлигаш „Победа“ ангажираше три засилувања, со што нови „црвено-бели“ играчи станаа Бојан Спиркоски, Дарко Дигаловски и Игор Момировски. 26-годишниот Спиркоски практично по 5 години се враќа во „Победа“, откако по заминувањето од Прилеп ги бранеше боите на „Брегалница“, „Лабуништа“, „Силекс“ и „Велешта“. …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Интервју со Перо Антиќ: Македонските клубови не смеат да бидат „топовско месо“ во натпреварите со екипите од соседните земји

Интервју со Перо Антиќ, претседател на Кошаркарската федерација на Северна Македонија (КФСМ), единствениот македонски кошаркар кој играл во најсилното кошаркарско натпреварување во светот, НБА лигата. Зошто немаме претставник во првата АБА лига? Кои се причините поради кои македонската кошарка не е во истиот квалитативен ранг како и соседните земји? За …

Прочитајте повеќе »

НЦЦ: Елмас ќе биде за Македонија тоа што е Ибрахимовиќ за Шведска

Швајцарскиот весник го портретира младиот македонски репрезентативец и го најавува како еден од најголемите таленти во Европа. Европското првенство е негова голема шанса да се претстави пред меѓународната публика. „Мала фудбалска земја, а голема фудбалска ѕвезда. Ваквите примери има се повеќе”, пишува швајцарскиот весник Ноје Цирхер Цајтунг во воведот на портретот на …

Прочитајте повеќе »

Претседателот на македонската Џудо федерација Трпаноски, на изборен Конгрес на Светската џудо федерација во Будимпешта

Претседателот на Џудо федерацијата на Македонија, Владимир Трпаноски, учествува на изборниот Конгрес на Светската џудо федерација во Будимпешта, на кој денеска ќе биде избран новиот претседател на ИЏФ. Од името на Џудо федерацијата и од свое лично име, претседателот Трпаноски му го честиташе изборот на Влад Маринеску, кој на вчерашниот …

Прочитајте повеќе »

Одржано државното првенство во пинг-понг во сениорска конкуренција

Изминатите два дена, во СЦ „Борис Трајковски А1 Арена“, после пауза од една година заради пандемијата на ковид-19, се одржа државното првенство во пинг-понг во сениорска конкуренција, Исто како во 2019 година, финалната борба меѓу Кристијан Станојковски и Ѓоко Јочкоски заврши со победа на Станојковски со идентичен резултат 4:2, со …

Прочитајте повеќе »