Спорт

Коронавирусот влезе во Ливерпул

Едно од најголемите засилувања на Ливерпул ова лето, Тиаго Алкантара нема да ги игра следните натпревари за тимот од „Енфилд“, бидејќи имаше позитивен тест за коронавирусот, пишува ФРОНТЛИНЕ. Алкантара, кој неодамна дојде во Англија од Баерн и дебитираше во победата над Челси од 2:0, минатата недела го пропушти натпреварот од …

Прочитајте повеќе »

Победа на Игор Стефановски Иџе во италијанскиот ТЦР шампионат

Автомобилистот Игор Стефановски Иџе победи на патеката Валелунга во италијанскиот ТЦР шампионат. Ова е негова прва победа, откако во Имола го освои второто место на втората трка. < 😉🇲🇰🏆 pic.twitter.com/1hyYuLZ8KZ — Igor Stefanovski (@IdzeStefanovski) September 20, 2020

Прочитајте повеќе »

Мурињо: Тотенхем ќе освои трофеј пред да заминам

Менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо е уверен дека ќе го доведе тимот до трофеи пред да го напушти клубот. Лондончаните не освоиле пехар веќе 12 години. Тие последен пат го направија тоа во 2008 година кога го освоија Лига купот, пишува ФРОНТЛИНЕ. – Колку му требаа на Јирген и Ливерпул? …

Прочитајте повеќе »

Златан: Му кажав на раководството сè, ова не е „големиот Милан“

Златан Ибрахимовиќ, фудбалер на Милан, потврди дека влегол во конфликт со првиот човек на тој клуб, Иван Газидис, пишува ФРОНТЛИНЕ. Швеѓанецот изјави дека публиката нема да го види во дресот на „росонерите“ следната сезона, „доколку оваа ситуација остане“. Ибра исто така истакна дека тој „практично игра бесплатно“ – – Играм …

Прочитајте повеќе »

25. aприл 1995: Митко Стојковски го реши „вечното дерби“ за ерупција на „Маракана“ (ФОТО+ВИДЕО)

На денешен ден пред 25 години во Белград се одигра 100. вечно дерби помеѓу српските големи ривали, Црвена Звезда и Партизан. „Маракана“ беше преполна се пееше „Ѓурѓевдан“, а на крајот херој и човек на одлука беше македонецот Митко Стојковски. Српски „Телеграф“ направи големо интервју со Македонецот по повод ова дерби. Во …

Прочитајте повеќе »

Голем успех на џудистите на прилепскиот ЏК „Пролетер“ на минатонеделните Државни првенства

На државните првенства за пионери и пионерки, како и сениори и сениорки во џудо, кои во организација на Џудо федерацијата на РСМ во неделата се одржаа во Прилеп, екипата на прилепскиот џудо клуб „Пролетер“ забележа одлични резултати. Џудистите на „Пролетер“ освоија вкупно 19 медали, од кои 6 златни, 3 сребрени …

Прочитајте повеќе »

Во Прилеп одржани Државните првенства во џудо

Вчера во Прилеп, во спортската сала на СОУ „Ристе Ристески-Ричко“, во организација на Џудо федерацијата на РСМ а со техничка поддршка наЏК „Сеишин“, се одржаа Државни првенства за пионери и пионерки, како и сениори и сениорки. На првенствата на кои учество зедоа околу 160 натпреварувачи, ЏК „Сеишин“ настапи со вкупно …

Прочитајте повеќе »

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЏК „Дрим“ и „Порака Нова“

Џудо клубот „Дрим” од Струга и здружението Центар за подобрување на квалитетот на живот на лицата со интелектуална попреченост „Порака Нова”, потпишаа меморандум за соработка. Со овој меморандум се интензивира соработката помеѓу двете здруженија, а истовремено започнува и имплементирање на џудо спортот кај лицата со попреченост. Целта на договорената соработка …

Прочитајте повеќе »