Македонија

Демант: МВР нема издадено пасош на Радоје Звицер

Демант на МВР на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира дезинформациите пласирани од страна на ВМРО-ДПМНЕ дека на извесен Радоје Звицер, му бил издаден македонски пасош. Потсетуваме и дека случајот „двојник“ е расчистен и за тоа веќе се изречени и судски пресуди, а сите патни исправи …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски со економскиот тим на средбата со претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азески, членовите на Управниот одбор и најистакнатите стопанственици во државата ја истакна важноста од континуираната соработка, партнерски однос со деловната заедница сè со цел постигнување повисоки стапки на економски раст и …

Прочитајте повеќе »

Средба Маричиќ-Брнз: САД остануваат силен поддржувач на европската интеграција на Северна Македонија

Средба Маричиќ Брнз

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денес се сретна со амбасадорката на САД во Северна Македонија, Кејт Мери Брнз. На средбата се разговараше за американската поддршка во процесот на европската интеграција на нашата земја, а беа нагласени и важноста и неопходноста од напредокот на Западен Балкан во …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски: Програмите на Обединетите нации се силна поддршка на нашите политики особено во зелената енергетска транзиција

Претседателот на  Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше средба со Росана Дуџак, постојана координаторка на Обединетите Нации (ОН) во Северна Македонија. На средбата Дуџак му го честиташе на премиерот Ковачевски изборот за Претседател на Владата на Република Северна Македонија и истакна дека поддршката од ОН останува како …

Прочитајте повеќе »

Чисти и проодни улици за крушевчани и туристите

За претстоjниот викенд Крушево ќе биде исполнет со гости, што значи дека ЈП „Комуна“ ќе има обврска да се погрижи и да обезбеди проодни и чисти улици. Од крушевското јавно претпријатие велат дека нивните екипи постојано се на терен и работат на расчистување и посолување на улиците. Во својата работа, …

Прочитајте повеќе »

Обвинителството ја истражува сообраќајката кај „Сити Мол“ во која загина 24 годишна девојка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) синоќа извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во близина на трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, во која животот го загуби 24-годишна девојка, а нејзиниот врсник што ја придружувал беше повреден, соопшти ОЈО Скопје. Според првичните сознанија, до …

Прочитајте повеќе »

Снег во Скопје: Улиците проодни, велосипедските и пешачките патеки останаа неисчистени [фото]

Снегот којшто ноќва започна да паѓа во Скопје утрово им предизвика проблеми во движењето на граѓаните кои се движеа пешки или со велосипед низ главните улици во градот. Снегот од околу 5 сантиметри којшто падна во главниот град се чисти од главните булевари и улици, но службите на Градот Скопје …

Прочитајте повеќе »

Лирман за ДВ: ЕУ и Бугарија треба да си го одржат ветувањето кон Северна Македонија

Државната министерка во германското МНР, Ана Лирман ги поздравува позитивните сигнали од првата средба на македонскиот и бугарскиот премиер во Скопје. Се надева дека Скопје наскоро ќе ги почне преговорите. Сигналите од средбата на македонскиот и бугарскиот премиер Димитар Ковачевски и Кирил Петков во Скопје се многу позитивни и охрабрувачки, …

Прочитајте повеќе »